'Türkiye büyük bir devlettir, bütün mültecileri bağrına basmıştır'

Vali Necati Şentürk, Göçmenler Günü’nde konuştu: “Türkiye büyük bir devlettir, bütün mültecileri bağrına basmıştır”

'Türkiye büyük bir devlettir, bütün mültecileri bağrına basmıştır'
gün

Vali Necati Şentürk, dün 18 Aralık Göçmenler Günü nedeniyle makamında bir grup göçmenle bir arala geldi.
İnsanların hayatı ve özgürlüğü söz konusu olmadıkça ülkelerini terk etmeyeceklerini belirterek, bu tür olayların siyasi ya da sosyal tartışmaların dışında bir insanlık meselesi olduğunu söyledi.
18 Aralık Göçmenler Günü nedeniyle Kırşehir Göç İdaresi Müdürü Osman Demir başkanlığındaki bir grup gözmeni makamında kabul eden Vali Necati Şentürk, burada bir açıklama yaptı.
Açıklamasın insan göçüne ve Avrupa’nın duyarsızlığına dikkat çeken Vali Necati Şentürk şunları söyledi:
“Sizler ülkenizi, topraklarınızı terk ederek Türkiye’ye geldiniz. Türkiye gibi dost bir ülkeye geldiniz. Hem Irak’ta, hem de Suriye’de, Filistin’de savaşlar, baskı ve zulümler devam ediyor. Eski Osmanlı topraklarında çok zalimce baskı ve zulümler devam ediyor. Şu an Dünyada en fazla mülteci ülkemizde var. Maalesef bunları Avrupa almıyor, Türkiye bağrına basıyor. Bugün ülkemizde ensar ya da macirleri kabul eden tek ülke var o da Türkiye. Türkiye büyük bir ülke. Ülkemizde 2,5 milyon macir var. Avrupa’da ise sadece 200 bin. Yani yüzde 10’unu ancak kabul edebildiler. Kabulu etmiyorlar. Oysa onlar daha zengin ülkeler. Türkiye 2,5milyon maciri bağrına basmış durumda. Bunlara 7-8 milyar dolar masraf yapmıştır. Türkiye insan hakları bakımından, değerleri bakımından onlardan daha ileri düzeyde. Eğer bu göç dalgası Avrupa’da olmuş olsaydı, o zaman kabul ederlerdi. Yani insan hakları sadece kendileri vatandaşları için geçerli. Bu bir çifte standarttır, iki yüzlülüktür. Bugün ülkelerini terk ederek Türkiye’ye sığınan, buradan Avrupa’ya geçmek için giden binlerce insan ya botların patlamasıyla, ya da başka bir nedenle denizlerde boğularak canlarını kaybetmişlerdir. Bu rakam öyle küçük bir rakam değil, savaşta canını kaybedenler kadar vardır. Ama Avrupa bunları sadece seyrediyor. Avrupa’da olsaydı bu göç dalgası acaba onlar yine böyle seyredecekler miydi? Cesetleri kıyıya vurmuş çocukları görünce sadece üzüntülerini belirtiyorlar. Kıllarını bile kıpırdatmıyorlar. Avrupa ülkeleri insan hakları diyorlar. Ama mültecilere sahip çıkmıyorlar. Türkiye büyük bir devlettir. Dünyanın neresinde olursa olsun böyle ortada kalan insanlara hep sahip çıkmış ve çıkmaya da devam edecektir. Bizim kültürümüzde yardımlaşma vardır. Bir ucu Bosna’da, bir ucu Kafkaslarda, bir ucu Ortadoğu’da, bir ucu İspanya’da, bir ucu Afrika’da olan kardeşlerimize hep çıkıyoruz. İslâm dünyasına sahip çıkıyoruz. Bizim ecdadımız bütün dünyada var. Onlara sahip çıkmaz bizlerin görevi. Bugün şu veya bu nedenle ülkelerini, topraklarını terk etmek durumunda kalanlar yarın doğup büyüdükleri topraklara döneceklerdir. Kırşehir halkı sizleri bağrına basmıştır. Hiçbirisinin burnu bile kanamamıştır. Onun için büyük bir devlet Bugün ülkemize ve Kırşehirimize gelen mültecilerin hiçbir sorunu yoktur. Kırşehir’de kimsenin de onlarla sorunu yok. Bugün Kırşehir’de 4 bin 600 civarında mülteci var.”

KVF_6217 copy
Ziyarette Kırşehirspor’da forma giyen Omar Abdulrezzak’a “Bugüne kadar kaç gol attın?” diye soran Vali Necati Şentürk “Üç gol attım” cevabı alınca “10 gol at, seni hem Türk vatandaşlığına aldıracağım. Hem de evlendireceğim” dedi.
Ziyarette Irak Telafer Musul Türkmenlerinden İlyas Mohammad Emin de bir konuşma yaparak Türkiye’nin ve Kırşehir’in misafirperverliğinden övgüyle bahsetti.
İlyas Mohammad Emin “Türkiye'den ve Türk Milletinden çok memnunuz. Bize kardeşlik yaptınız, bizleri kimseye muhtaç etmeden kapılarını açtınız. Bize karşı sergilediğiniz bu insanca davranışınızı hiçbir zaman unutmayacağız. Bizi yerimizden yurdumuzdan ettiler, bizler buraya geldik ve sizi kazandık. Bizlere karşı muhabbetle, sıcakkanlı bir şekilde yaklaştınız. Sizden gördüğümüz bu güler yüzü başka hiçbir yerde görmedik. Türkiye bizi kurtardı. Sayın Cumhurbaşkanımız bizi başının üstünde tuttu. Gökte Allah, yerde siz varsınız” dedi.
Ayrıca, Omar Abd Alrazzaq ve Türkmen İlyas Mohammed Emin'in kendilerine verdikleri desteklerden dolayı Vali Necati Şentürk'e teşekkür ettikleri ziyaret, İl Göç İdaresi Müdür Vekili Osman Demir'in Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri hakkında bilgiler vermesi ile sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER