“Türk Milliyetçiliği fikri ebediyen var olacaktır”

“Türk Milliyetçiliği fikri ebediyen var olacaktır”

Türk Ocağı Kırşehir Şubesi Başkanı Süleyman Doğan’dan 3 Mayıs Türkçülük Günü mesajı:

Türk Milliyetçiliği fikri ebediyen var olacaktır”

Türk Ocakları Kırşehir Şubesi Başkanı Süleyman Doğan, Türkçülük Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Süleyman Doğan, Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, 3 Mayıs 1944’ün Türklük ateşinin tekrar alevlenerek, Türk milliyetçiliğinin ilelebet silinemeyeceği ve boyunduruk altına alınamayacağının göstergesi olduğunu belirten Türk Ocakları Kırşehir Şubesi Başkanı Süleyman Doğan, şunları kaydetti:

Bugün, 78 yıl önce millî bir uyanışın simgesi olan 3 Mayıs Türkçülük Gününü içinde bulunduğumuz salgın günlerinde de idrak ediyoruz. 78 yıl önce bugün, Türk Milliyetçiliği fikrini benimseyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet varlığı için bu fikri anlamlandıran abide şahsiyetler, dönemin kötü zihniyetine karşı haklı ve meşru bir şekilde itiraz etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinde ilk kez bir fikir hareketi siyasi zihniyete karşı koymuş ve bugün bizlerin var oluş sebebi olan Türk Milliyetçiliği fikrinin tohumlarını ekmiştir. İfade özgürlüğü çerçevesinde, meşru ve haklı sebeplerle görüşlerini açıklayan, fikirlerini ifade eden ve bu düşüncelerini vücut bularak eylemleştiren abide şahsiyetler, dönemin siyasi zihniyetleri tarafından susturulmaya ve korkutulmaya çalışılmıştır.

“Tüm baskı ve sindirme operasyonlarına rağmen boynunu eğmeyen Türkçülük fikrini özümsemiş abide şahsiyetlerin eylemleri, bugün Türk Milliyetçiliği fikrinin özümsenmesi ve var olması açısından da bir dönüm noktası olmuştur.

“Dönemin siyasetçileri ve şartları her ne kadar bu abide şahsiyetlerin karşısında olsalar da başta Alparslan Türkeş olmak üzere, Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sancar, Reha Oğuz Türkkan ve birçok abide şahsiyet Türk Milleti tarafından hayırla ve minnetle yad edilmektedir. Bu vesileyle, Türk Ocakları Kırşehir Şubesi olarak 3 Mayıs 1944 Günü, Türk Milliyetçiliği’nin var olması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ebediyen yaşaması için varlıklarını ortaya koymuş tüm mümtaz şahsiyetlerimizi, Türk Milliyetçiliği fikrinin atalarını hayırla ve saygıyla yad ediyoruz. Dönemin şartları ne olursa olsun, tarih şartları değil, iyileri yazacaktır. Türk Milliyetçiliği fikri ebediyen var olacaktır. Buradan liderimizin sözlerini bir kere daha ifade ediyoruz. ‘Türküz, Türkçüyüz; Turan’ın sevda ve hedefindeyiz.’ Ne mutlu TÜRKÜM diyene…” (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER