Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Başkanı Çalışkan, Ahilik Haftasını kutladı

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Başkanı Çalışkan, Ahilik Haftasını kutladı

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı (TDPV) Başkanı Abdullah Çalışkan, 35. Ahilik Haftası dolayısıyla kutlama mesajı paylaştı.

Çalışkan, mesajında, Ahilik geleneğinin Türk-İslam dünyasının ekonomik, sosyal ve kültürel birlik ve beraberliğini sağlayacak önemli yapı taşlarından olduğunu belirtti.

Ahilik teşkilatı ve teşkilatın kurucusu Ahi Evran'ın tanıtılması, anlaşılması ve bugünün dünyasına ışık tutulmasına katkı sağlamak amacıyla 2021-2022'de "Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışması" projesini düzenlediklerini aktaran Çalışkan, Ahilik ve Ahi Evran ile ilgili kapsamlı içeriklerin yer aldığı "www.ahievran.org" internet sitesini hizmete sunduklarını bildirdi.

Çalışkan, bu sitenin düzenli olarak güncellediğini ve yarışmaları her yıl yapmayı planladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ahilik konusunda her kesimin yaptığı çalışmalar neticesinde tüm devlet kademeleri ve iş dünyası ile AHİ Devlet Yönetim Sistemi'ni hayata geçirdiğimiz zaman Büyük Türkiye'nin temelini sağlam bir şekilde atmış olacağız. Bu vesileyle 12-18 Eylül'de kutlanan 35. Ahilik Haftası'nın hem ülkemiz hem de Türk dünyası için hayırlı ve bereketli geçmesini diliyorum."

"5 FARKLI YAŞ VE EĞİTİM GRUBUNA YÖNELİK 8 KATEGORİDE TOPLAM 13 FARKLI ULUSLARARASI YARIŞMA AÇTIK"

Bu projemiz kapsamında 5 farklı yaş ve eğitim grubuna yönelik 8 kategoride toplam 13 farklı uluslararası yarışma açtık. Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Bosna Hersek, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Kosova, Özbekistan, Romanya ve Türkmenistan ülkelerinden her yaş grubundan kişiler şiir, resim, masal/öykü, deneme, makale, senaryo, kısa film ve çizgi karakter kategorilerinde eserleri ile yarışmalara katıldılar. Ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek hazırladığımız kapsamlı Ahilik veri tabanı (www.ahievran.org) sayesinde kişiler yarışmaya katılmadan önce Ahilik ve Ahi Evran ile ilgili tüm kitap, dergi, makale, araştırma tezi, sempozyum bildirisi, belge, resim ve video içeriklere erişme imkânı buldular. Ahiliğin, ülkemiz ve Türk Dünyasının gündeminde devamlı yer alması amacı ile Ahilik veri tabanını düzenli olarak güncellemeyi ve bu yarışmaları düzenli olarak her yıl devam ettirmeyi düşünüyoruz. Çocuklarımıza ve gençlerimize daha adil ve müreffeh bir dünya bırakabileceğiz"

“Ahilik konusunda her kesimin yaptığı çalışmalar neticesinde, tüm devlet kademeleri ve iş dünyası ile birlikte AHİ Devlet Yönetim Sistemini hayata geçirdiğimiz zaman Büyük Türkiye’nin temelini sağlam bir şekilde atmış olacağız. Medeniyetimizin yeniden inşası sürecinde Ahi Evran Hz.lerinin 'Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir' anlayışı ile hepimiz birlik ve beraberlik içinde çok çalışıp; gayret ve cesaretle, gerçek bir vatansever olarak görevimizi en iyi şekilde yaparsak çocuklarımıza ve gençlerimize daha adil ve müreffeh bir dünya bırakabileceğiz.  Bu vesile ile 12-18 Eylül 2022 tarihleri arasında kutlanan 35. Ahilik Haftasının hem ülkemiz hem de Türk Dünyası için hayırlı ve bereketli geçmesini diler, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlarım." HABER MERKEZİ- (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER