PAZARTESİ GÜNÜ EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ 

PAZARTESİ GÜNÜ EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ 

GÜNÜMÜZDE halen devam eden iyi çalışma koşullarına karşı verilen mücadele, 1857 yılında 120 kadın işçinin hayatına mal olan grev ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanıyor.
1921 yılından bu yana Türkiye’de kutlanmaya başlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla ilimiz Kırşehir’de çeşitli etkinlik ve programlar düzenleniyor.
Sendikalar 8 Mart dolayısıyla alanlarda kadının eşitsiz yaşam koşullarını dile getirecek. 
 “KADINA KADIN, ÇOCUĞA ÇOCUK”
8 Mart dolayısıyla cinsiyet eşitliğine dikkat çekici önemli ve anlamlı mesajı Boyner Grup verdi. Boyner Grup'un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü filmi için kamera karşısına geçen ünlü kadınlar 'Kadına kadın diyoruz çocuğa çocuk” dediler. Geçtiğimiz yıllarda kadınların seçme özgürlüğüne, yaşam hakkına ve kadın kimliğine dikkat çeken ilanlar yayınlayan Boyner Grup, 8 Mart 2018 Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı reklam filminde başkalarına ilham ve cesaret veren ünlü kadınları bir araya getirdi. Filmde bir kez daha anne, eş, sevgili, abla, teyze rollerinden önce kadınların 'kadın' kimliğine dikkat çekilirken, çocuklara yönelik taciz, tecavüz, zorla evlendirilme gibi her türlü istismarına karşı ise 18 yaşından küçüklerin 'çocuk' olduğu gerçeğinin altını çiziyor.
Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı.
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day-Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan[kaynak belirtilmeli] Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.
Bununla birlikte Birleşmiş Milletler'in resmi internet sayfasında, günün tarihine ilişkin bölümde kutlamanın New York'ta ölen kadın işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.
Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı.
"Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam edilmektedir. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER