On bir ayın sultanı Ramazan başlıyor

On bir ayın sultanı Ramazan başlıyor

Rahmet ve bereket ayı on bir ayın sultanı, Ramazan ayı başlıyor. 
Bugün ilk teravih namazlarını kılacak müminler gece sahura kalkacaklar ve yarın ilk oruçlarını tutacaklar. Kırşehirliler tuttukları ilk oruçlarını yarın akşam 19.14’te yapacakları iftarla açacaklar.  
Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, başlayacak Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak tüm İslam dünyasının ramazan ayını kutladı. 
Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Kırşehirli hemşehrilerimin ve İslam dünyasının 'Hoş Geldin' diyerek karşılayacağı ve bayram ederek uğurlayacağı Ramazan ayı sadece bir oruç ayı, sadece bir nefis terbiyesi ayı değildir. Ülkemizde, bölgemizde ve dünyada barışın sağlanması, anaların daha fazla ağlamaması için büyük bir fırsat olarak değerlendirilmesi dileğinde bulunduğumuz bu ay, kötü sözden arınma, yetim hakkına el uzatmama, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı güçlendirdiğimiz ve kucaklaşarak bayram ettiğimiz bir aydır. Bu duygu ve düşüncelerle insanın yaşadığı her mekânda vatandaşlarımızın ve İslam dünyasının ramazan ayını en içten duygularla kutluyor, sağlık, mutluluk ve huzur dileklerimle sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum” dedi.
ÇİFTLİ YUMURTALI PİDE 7 LİRA
Bu arada Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Kırşehir’de pide fiyatlarını belirledi. Son zamanlarda fırın işletmelerinde kullanılan yumurta, un gibi malzemelerin artan maliyetleri dolayısıyla Ramazan pidesi fiyatlarına da güncelleme yapıldı. Bu yıl fırınlarda 200 gram boz pide 2,5 Lira, 400 gram boz pide 5 lira, 400 gram ramazan pidesi (yumurtalı+susamlı) 7 Lira, 200 gram pide hamuru 2,50 liradan satılacak. Pişirme ücreti ise 1 lira olarak belirlendi. Somun ekmeğin fiyatı ise 2,25 TL olarak devam edecek.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, artan maliyetlerin fırıncıları zor durumda bıraktığını belirterek, “Fırıncı esnafımız son zamlardan sonra kâr etmeyi değil, günü kurtarmayı göze alarak dükkânlarını açmaya başladı. Un fiyatlarındaki yükseliş en başta fırıncılarımızı vurdu. Buna rağmen esnafımız elinden geldiğince ekmek fiyatlarına zam yapmaktan kaçındı. Ramazan ayının gelmesi ve yumurta ve un fiyatlarının giderek artması dolayısıyla ramazan pidesi fiyatlarını güncelleme ihtiyacı doğdu. Somun ekmek fiyatında herhangi bir değişiklik olmadı.” dedi.
Fırsatçılara imkân tanınmamasını isteyen Birlik Başkanı Öztürk, “Fırsatçılık yapan işletmeleri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığına veya Belediye Zabıta Müdürlüğü’ne şikâyette bulununuz. Bizler de gerekli her türlü kontrolle fırsatçılığa müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Bu yıl 30 gün sürecek Ramazan 1 Mayıs Pazar günü son orucumuzu tutarak sona erecek. Ramazan Bayramı da 2 Mayıs Pazartesi günü başlayacak. Bayram namazı ise Kırşehir'de saat 06.16’da kılınacak. 
Kırşehir'e bağlı ilçeler ile merkez arasındaki saat farkına göre, Akçakent ve Boztepe Kırşehir'le aynı, Mucur Kırşehir'den 1 dakika önce, Akpınar Kırşehir'den 2 dakika, Kaman 3, Çiçekdağı da 1 dakika sonra iftar yapacak.
FİTRE 40 LİRA 
Bu yıl Ramazan ayında temel ihtiyaçlardan ve borçlardan başka 80,18 gram altın veya bunun değerinde para ya da ticaret eşyasına sahip olanlar için zekat miktarı belirlenirken, fitre ve günlük fidye miktarı da 40 TL olarak açıklandı. (HABER: BEYHAN BALLI)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER