NEŞET ERTAŞ’I RAHMETLE ANIYORUZ

NEŞET ERTAŞ’I RAHMETLE ANIYORUZ

9 yıl önce 74 yaşında kaybettiğimiz Kırşehirli ünlü saz ve söz ustası  “Bozkırın Tezenesi” 

NEŞET ERTAŞ’I RAHMETLE ANIYORUZ

Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanteri'ne alınarak "yaşayan insan hazinesi" kabul edilen, Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine teklif edilen "devlet sanatçısı" unvanını "Herkes bu devletin sanatçısı" diyerek kabul etmeyen 25 Eylül 2012 tarihinde kaybettiğimiz “Bozkırın Tezenesi” Büyük Ozan Neşet Ertaş’ı 9. Ölüm yıldönümünde saygıyla ve özlemle anıyoruz.  
Türk Halk Müziği’nin efsane ismi, ünlü saz ve söz ustası Büyük Ozan Neşet Ertaş’ı vefatının 9. Yılında Memleketi Kırşehir’de Belediye’nin düzenlediği programlarla anılıyor. 
Anma programı dün saat 10.00’da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Fuaye Alanı’nda Neşet Ertaş anısına düzenlenen Karma Resim Sergisi’nin açılışı ile başladı. Saat 10:30’da ise Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi Âşık Said Salonu’nda moderatörlüğünü araştırmacı yazar Adnan Yılmaz’ın yapacağı ve Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, Bayram Bilge Tokel ve Adem Göçer’in katılımı ile “Anılarla Neşet Ertaş Sohbetleri” paneli gerçekleştirildi.
Saat 12:30’da Ahi Evran-ı Veli Camii’nde düzenlenecek Mevlit programının ardından akşam 18:00’de Davul-Zurna gösterisi, Belediye Mehter Takımı Konseri, Belediye Bando Takımı Konseri, Belediye Müzik öğretmenleri konserleri ile devam etti. Akşam saat 20:00’de de Cacabey Meydanı’nda Kıraç konseri ile ilk gün programları sona erdi.
9 yıl önce kaybettiğimiz “Büyük Ozan Neşet Ertaş’ı anma programı yarınki program devam edecek. Saat 09:30’da Bağbaşı Mezarlığı’ndaki Neşet Ertaş kabri ziyaret edilecek. Saat 20:00’de Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi Muharrem Ertaş Salonu’nda ise konser programı gerçekleştirilecek. 
“Kırşehir Belediyesi ile TRT’nin ortak hazırladığı “Neşet Ertaş Anma Programı” TRT-2’den canlı olarak yayınlanacak. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nden canlı yayınlanacak Neşet Ertaş Anma Programı’nda Zafer Gündoğdu, Gülşen Kutlu, Ümit Tokcan, Nilgün Kızılcı ve TRT Ankara radyosu Korosu ile Kırşehir Abdallar Korosu sahne alacak. (HABER: SALİH GÜNER) 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER