Milletvekili İlhan’dan 24 Aralık mesajı…

Milletvekili İlhan’dan 24 Aralık mesajı…

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, 24 Aralık Atatürk'ün Kırşehir’e gelişlerinin 101. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Atatürk’ün Kırşehir’e geldiği günlerin kuşatmalara karşı, ulusun bağımsızlığını kazanması için büyük mücadelelerin verildiği ve aydın, çağdaş, medeni bir toplum olma yolunda atılan adımların temellerinin oluşturulmaya başlandığı günler olduğunu ifade eden Milletvekili Metin İlhan, yayınladığı mesajda şunları ifade etti:
“Bir asır önce Mustafa Kemal Atatürk’ün yurdun dört bir yanını karış karış gezip bağımsızlık meşalesini yaktığı ve Anadolu’yu yurt edindiğimiz günden bu yana, kadim kentlerden biri olan ve hemşerisi olmaktan onur duyduğum, Kurtuluş Savaşı mücadelesinde ve sonrasındaki tüm safhalarda Kırşehirimizi görmekteyiz.
“Atatürk’ün Kırşehir’e gelişinin 101. yıl dönümünü kutladığımız ‪24 Aralık‬, kuşatmalara karşı, ulusun bağımsızlığını kazanması için büyük mücadelelerin verildiği ve aydın, çağdaş, medeni bir toplum olma yolunda atılan adımların temellerinin oluşturulmaya başlandığı gündür.‬‬‬‬‬
“Yüzyıllar önce kadını okutunuz diyen Hacıbektaş-ı Veli’nin, Ahi’nin eli, kapısı, sofrası açık olmalı; gözü, beli ve dili kapalı olmalı diyen Ahi Evran’ın yetiştiği topraklarda, Mustafa Kemal’in Cumhuriyet fikrini açıkça ifade etmesi de Kırşehir’in Cumhuriyet’in kuruluşuna kattığı değerlerin ve birikimin önemini göstermektedir. 
“Birlik ve beraberlik için, işgallere karşı Anadolu’dan yürütülen tüm süreçte, Kırşehir halkı da ülke bütünlüğü adına büyük bir azim ve kararlılıkla dayanışma ruhunu ortaya koymuştur. Cumhuriyet’in yaşatılması ve korunmasında da bu duyguların önemi büyüktür.
“Geçmişte, ulusumuzun ve Kırşehir halkının ülkenin kurtuluşu için verilen mücadelede gösterdiği inanç neticesinde oluşan beraberlik duygusu, gelecekte de ülkemizi aydınlatacaktır.
 “Bu duygu ve düşüncelerle, Anadolu’nun merkezinden yürütülmeye başlanarak adım adım ilerletilen süreçte, ülkemizin kurtuluşu ve Cumhuriyetimizin kuruluşu için Kırşehir halkının da göstermiş olduğu çaba ve destek dolayısıyla gurur duyuyor, ilimize gelişinin yıl dönümünde Atatürk’ü, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER