“Milletleri kurtaranlar yalnız ve yalnız öğretmenlerdir”

“Milletleri kurtaranlar yalnız ve yalnız öğretmenlerdir”

Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan:

“Milletleri kurtaranlar yalnız ve yalnız öğretmenlerdir”

Türk Ocağı Kırşehir Şubesi Başkanı Süleyman Doğan, tüm öğretmenlerin gününü kutladı. 
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Başkan Süleyman Doğan, “Milletleri kurtaranlar yalnız ve yalnız öğretmenlerdir” dedi.
Başkan Doğan, yayınladığı mesajda şunları ifade etti:
“Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım Öğretmenler günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gündür. Bu özel gün anlam ve önemi açısından öğretmene gösterilen saygının aslında topluma ve eğitime verilen değerin bir göstergesidir.
“Öğretmenler, kendisine emanet edilen çocukları eğiten, kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gereken bilgileri kazandıran, topluma önderlik eden gönül erleridir. Öğretmen, yaşamını öğrencilerine adayan, onların eğitimi için çabalayan, her zaman iyinin ve güzelin peşinde koşan örnek bir şahsiyettir.
“Öğretmen sorumluluğu büyük, bir o kadar da zorlu bir yolun yolcularıdır. Bu yolda her türlü zorluğa razı olurlar, elinden gelen uğraşı ve çabayı büyük bir fedakârlıkla ortaya koyarlar. İnsanlığın yararına olan her şeyi öğretir ve öğütlerler. Toplumun ilerlemesine, çağın gerektirdiği teknolojik yeniliğe, birlik ve beraberliğin sağlanmasına, hoşgörüye, merhametli olmaya ve insanlığın gerektirdiği tüm davranışların öğretilmesine azimle kararlılıkla gayret gösterirler. Bu ülkenin mutlu geleceğini, umutlarını, özlemlerini yarınlara taşımak için var gücüyle çalışırlar. Onlar bu ülkenin geleceğini inşa eden, sevgi, saygı, merhamet elçileri; ahlâk önderleri, davranış rehberleridir.
“Ulu önder Atatürk Modern Türkiye’nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğünü düşünerek ‘Ulusları kurtaracak olanlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir.’ diyerek ülkenin geleceği için öğretmenlerin ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.
“Sevgili öğretmenlerimizin Atatürk’ün kendilerine yüklediği görev gereği, çevrelerini aydınlatma çabalarını sürdürürken, buna karşılık sosyal haklarının verildiği, onurlarına yakışan bir yaşam tarzının sağlanması da gerekir. Öğretmenlerimizin mesleklerini en iyi şekilde yapmaktan başka kaygılarının olmadığı, kendilerine verilen sözlerin tutulduğu günlere kavuşmalarını özlemle beklemekteyiz. Eğitimcilere verilen değerin ve saygınlığın artırılması, aynı zamanda onların çalışma azimlerini de artıracağına inanıyoruz.
“Dünyanın en saygın insanları olan, siz öğretmenlerimin huzurunda saygı ile eğiliyoruz. Geleceğimiz, gözlerinizde gördüğümüz ışıltılar gibi aydınlık olsun!
“Bu duygu ve düşüncelerle Türk Ocakları Kırşehir Şubesi olarak tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü kutlarken, başta Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyoruz, ruhları şad, mekânları cennet olsun. Saygılarımızla.
“Ne mutlu TÜRKÜM diyene…” (HABER: BEYHAN BALLI)


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER