Memur-Sen Kırşehir İl Temsilcisi Yavuz'dan Ahilik Haftası Mesajı

Memur-Sen Kırşehir İl Temsilcisi Yavuz'dan Ahilik Haftası Mesajı

Kırşehir Memur-Sen İl Temsilcisi Fatih Mehmet Yavuz, Pazartesi günü başlayan ve Pazar günü sona erecek Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Ahilik Haftası’nın kutlayan Fatih Mehmet Yavuz, mesajında şunları ifade etti:
“Kardeşlik” anlamına gelen Ahilik, ticaret ile ahlâkı buluşturan bir hayat düsturudur. Ahi, vicdanıyla davranan,  helalinden kazanan, yerinde ve yeterince harcayan, ölçü ve tartıya çok dikkat eden, hak gözeten, yararlı şeyler üretip topluma sunan insandır. Temelleri 13. Yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da atılan Ahilik Teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını mertlik, dayanışma ve güzel ahlak ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur.
“İş hayatında başarıyı; eğitime, çalışmaya, alın terine, dayanışmaya, fırsat eşitliğine, dürüstlüğe ve iyi bir meslek ahlakına dayandıran Ahiliğin, çağdaş uygarlığın bugün kabul ettiği değerlere asırlar önce ulaşması dikkate değerdir.
Milletimizin bu değerlere sahip çıkacağına, yaşatacağına ve diğer toplumlara örnek olacağına inanıyorum. Bu vesileyle, başta esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyor; birlik, beraberlik ve dayanışmamızın her daim devam etmesini temenni ediyorum.” (HABER: NECLA BAĞCI)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER