“Mecbur olmadıkça yola çıkmayın”

“Mecbur olmadıkça yola çıkmayın”

Kırşehir Valiliği’nden uyarı:

 

“Mecbur olmadıkça yola çıkmayın”

Kırşehir Valiliği, bir hafta sürecek olumsuz hava koşulları nedeniyle vatandaşları mecbur olmadıkça yola çıkmamaları konusunda uyardı.

Kırşehir ve bölge illerinde yoğun kar yağışı beklenirken, Kırşehir Valiliği bir açıklama yaparak şu uyarılarda bulundu:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de 21 Ocak 2022 Cuma gününden başlayarak 27 Ocak 2022 Perşembe gününe kadar yoğun kar yağışı, buzlanma ve don olayları beklenmektedir.

“Bir hafta devam etmesi beklenen olumsuz hava şartlarında trafik güvenliğinin sağlanması, vatandaşlarımızın can ve mal kaybının önlenmesi amacıyla;

“1- Zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın seyahate çıkmamaları, zorunlu olarak seyahate çıkacak vatandaşlarımızın ise yola çıkmadan önce seyahat güzergâhı hakkında Karayolları Genel Müdürlüğünün 0312 449 91 99 No’lu telefonundan veya ücretsiz Alo 159 hattından, ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğünün resmi web sitesi www.kgm.gov.tr adresinden en uygun güzergâhı ve alternatif yolları sorgulayarak yol seçiminde bulunmaları,

“2- Yoğun kar yağışının beklendiği bu tarihlerde, kritik yol kesimleri ve trafik yoğunluğu bulunan (yüksek rakımlı, uzun tülde iniş ve çıkışları ile köprü ve viyadükleri olan) yollarda, fiziki araç özellikleri ve kış donanımı eksikliklerinden dolayı orta yüklü ticari taşıtlardan (kamyon+römork, çekici+yarı römork vb.) kaynaklı yol kapanmaları yaşanmaktadır. Yol kapanmasını önlemek amacıyla kar yağmaya başladığı andan itibaren bu araçların trafikte seyretmeleri, emniyet şeritlerini kullanmaları ve bu şeritte park yapmaları engellenerek, uygun alanlarda bekletilmeleri sağlanacaktır.

“3- Yoğun kar yağışının beklendiği günlerde yola çıkması gereken otomobil, otobüs ve benzeri taşıtların kış şartlarına uygun olması, yakıtlarının dolu olması, araçlarda kış lastiği, zincir, çekme halatı ve takoz bulundurmaları gerekmektedir.

“Vatandaşlarımızın trafik kurallarına ve trafik görevlilerinin ikazlarına uymaları can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (HABER: BEYHAN BALLI)

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2022, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER