Kurbanlık satışlarına devam

Kurbanlık satışlarına devam

Kırşehir Canlı Hayvan Pazarı, Bayramın üçüncü gününe kadar açık olacak…

Kurbanlık satışlarına devam

Kırşehir’de küçükbaş kurbanlıklar 2 bin, büyükbaş kurbanlıklar 15 bin liradan başlıyor

9 Temmuz Cumartesi günü başlayacak ve dört gün sürecek Kurban Bayramı öncesi Kırşehir’de vatandaşlar kurbanlık hayvan almak için Ticaret Borsası’na ait Canlı Hayvan Pazarı ile şehrimizin muhtelif semtlerinde bulunan mandıralara akın etti.

Kırşehir Ticaret Borsası, Kırşehir halkının kurbanlıklarını gönül rahatlığıyla alabilmeleri için Canlı Hayvan Pazar yerinin bayramın üçüncü gününe kadar açık tutulmasını kararlaştırdı.

Kırşehir’de küçükbaş kurbanlıklar 2 bin liradan, büyükbaş kurbanlıkların büyüklüğüne göre 15 bin liradan başlaması kurban kesecek vatandaşları düşündürürken, fiyatların düşmesini bekleyenler de bayram sabahı ya da ertesini gününü bekleyeceklerini bildirdiler.

Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, bayramın üçüncü gününe kadar Borsa çalışanları ile veteriner hekimin görevinin başında olacağını, halkın sağlıklı kurban almaları için her türlü imkanı sunacaklarını belirterek “Canlı Hayvan Pazar yerimiz bayramın üçüncü gününe kadar açık tutulacaktır. Halkımızın kurbanlık hayvanlarını sağlıklı bir şekilde temin etmeleri için tüm borsa personeli ile veteriner hekim kontrolünde kurban satışları devam edecektir. Canlı Hayvan Pazarında, vatandaşlarımızın rahat ve huzurlu bir alım-satım yapması için borsamız tarafından gerekli tüm tedbirler alındı. Giriş kapısında veteriner hekimimiz kulak küpesiz ve sağlık raporsuz kurbanları tespit edecek ve anında müdahale edecek. Yine kameralar sayesinde pazara sahte para ve kaçak kurban sokanları tespit edeceğiz. Bu sayede hem hırsızlık hem de dolandırıcılık olaylarına karşı önlemiş olacağız. Havyan sahipleri ve vatandaşlarımız rahatlıkla gelip alışverişlerini yapabilecek, ayrıca pazara girişte hayvan sahiplerinin kulak küpesi ve sağlık raporlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerektiği aksi takdirde pazara girişleri yapılmayacakları konusunda uyarıyoruz” dedi.

Bu yıl dişi malların kurban edilemeyeceği yönünde alınan karar çerçevesinde Canlı Hayvan Pazarı’nda dişi mal satımının yasaklandığını da belirten Başkan Neşet Yavuz, “Hastalıklı hayvanların pazara girmesini önlemek için giriş ve çıkışlara modern bir dezenfektan tüneli kurdurduk.  Hayvan sahipleri içinde kurban satışlarını rahat yapabilmeleri için padoklara ek yeni padoklar ilave ettik. Gebe hayvanların kontrolü için Veteriner Hekimliğimizce Gebelik Muayenesi yapılmaktadır. Pazar yerlerinin en büyük sorunlarından olan indirme ve yükleme rampalarına yenilerini ilave ettik. Şuanda aynı anda 250 araç indirme ve yükleme yapabilmektedir. Yine büyükbaş ve küçükbaş padoklarına hayvanların refahı için su hatılları koydurduk. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda Pazar yerimizde bulunan dijital kantarımız ücretsiz hizmet verecek bu vesile ile alıcıda satıcıda malın gerçek değerini bilmiş olacaktır. Ayrıca alıcı ve satıcıların sahte para nedeniyle mağdur olmaması için tespit cihazı aldık, vatandaşlarımız şüphelendiklerinde veya toplu para alıp vermelerde hem paralarını kontrol ettirebilecekler, hem de paralarını saydırtabilecekler. Hayvan pazarımızda sadece hayvan satışı yapılacak olup kesinlikle Pazar yerimizde kurban kesimi yapılmayacaktır. Burada kesim yapacak olanlar kameralar ve personeller tarafından tespit edilerek zabıta memurlarınca ceza kesilecektir” dedi ve bütün Kırşehir halkının Kurban Bayramı’nı sağlık ve mutluluk içinde geçirmeleri dileğine bulundu. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER