Kırşehir’de Demokrasi ve  Milli Birlik Günü Etkinlikleri 

Kırşehir’de Demokrasi ve  Milli Birlik Günü Etkinlikleri 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde şehitlerimiz unutulmadı ve kabirleri ziyaret edildi.
Önceki gün, “Yollar Geçilir Türkiye Geçilmez” temalı bisiklet turu ile başlayan etkinlikler çerçevesinde bisiklet turu düzenlendi. Vali İbrahim Akın, bisiklet turuna katılan sporcuları bitiş noktası olan Valilik önünde tebrik etti.
Bisiklet turunun ardından, 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanına fidan dikimi etkinliğine katılan Vali İbrahim Akın; “15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri içine yuvalanmış FETÖ mensupları hain bir darbe girişiminde bulunmuştur. O gece, FETÖ mensupları milletimizin birliğine, beraberliğine kast ederek milletimize silah doğrultmaktan bile kaçınmamıştı. Bu karanlık geceyi unutmamak, birliğimize, beraberliğimize, özgürlüğümüze sahip çıkmak adına daha önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de bazı etkinlikler düzenlemekteyiz. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine ilimizde sabah saat 10.00’da düzenlenen bisiklet turu ile başladık. Şimdi de, oluşturulan bu alanda 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanına fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. İnanıyorum ki diktiğimiz bu fidanlar hain geceyi hafızamızda canlı tutmaya yardımcı olacaktır.” dedi.
Yine 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Cacabey Meydanında “Demokrasi Zaferi ve Milli İrade” temalı Fotoğraf Sergisi açılışı gerçekleştirildi.
15 Temmuz Gecesinde darbecilere karşı halkımızın gösterdiği mücadeleye ait fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezen Vali İbrahim Akın; “Burada hain darbe girişimi gecesinde nelerin yaşandığını, devletimizin milletiyle beraber hainlere nasıl geçit vermediğini anlatan fotoğraflar sergileniyor. Bunları asla unutmamalıyız. Bu vesileyle, 15 Temmuz şehitlerimizi ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programlar çerçevesinde bugün şehrimizdeki Hoca Ahmet Yesevi Camisi'ndeki Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından mevlit okutuldu. İl Müftüsü Mehmet Yaman tüm şehitler için dua etti. Öğle namazı ve mevlit programının ardından cami çıkışında vatandaşlara ikramlar yapıldı.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Vali İbrahim Akın, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve protokol üyeleri Kırşehir Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği'ni ziyaret ederek kabirlere karanfil bıraktı.
Saat 15.00’te de Vali İbrahim Akın ile diğer il yöneticileri Kaman’a giderek 15 Temmuz şehitlerimizin kabirleri ziyaret etti. İlk olarak Kaman Kargın-Yenice Mezarlığı’ndaki Şehit Gökhan Yıldırım’ın ardından Kaman Kurancılı Mezarlığı’ndaki Şehit Ayhan Keleş’in kabirleri ziyaret edilerek dualar okundu.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları, ilimizde düzenlenen diğer etkinliklerle devam edecek. (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER