KIRŞEHİR’DE 23 NİSAN COŞKUSU

KIRŞEHİR’DE 23 NİSAN COŞKUSU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm Türkiye'de olduğu gibi şehrimizde de coşkuyla kutlandı.

Kutlamalar, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Alpaslan’ın Cacabey Meydanındaki Atatürk Anıtına saat 09:30’da çelenk sunmasıyla başladı. Ardından, saat 10:30’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Valilik, Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü makamları sembolik olarak öğrenciler tarafından temsil edildi.

30 Ağustos İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Esila Kaleli, Valilik Makamını Vali İbrahim Akın’dan devraldı. Temsili Vali Esila Kaleli, çok gurur duyduğunu belirttiği konuşmasında, “23 Nisan 1920’de TBMM açıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş mücadelesinin kararları burada alındı. Atamız bu güzel günü biz çocuklara armağan etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı her yıl büyük bir coşkuyla kutlarız. İzninizle size ‘Dünya Çocuk Bayramı’ isimli şiiri okumak istiyorum;

“Kiminin saçı siyah,

“Kiminin saçı sarı...

“Ankara’da buluştu,

“Dünyanın çocukları.

“Her Yirmi Üç Nisanda

“Tekrarlanır bu olay.

“Buluşma nedenini,

“Açıklamak çok kolay.

“Bu kocaman dünyada

“Ülke sayısı çoktur.

“Oysa ki hiç birinin

“Çocuk Bayramı yoktur.

“Dünyanın çocukları

“Yurdumuza koşuyor,

“Her Yirmi Üç Nisanda

2Cıvıldaşıp coşuyor.

“Türkiye konuklarla,

“Kalpler sevgiyle dolsun.

“Dünya Çocuk Bayramı

“Herkese mutlu olsun!

Geleceğin büyükleri olan bizlere daha yaşanabilir bir dünya bırakılmasını istiyoruz. Tüm dünya çocuklarının bayramı kutlu olsun. Vali İbrahim Akın’a da ilimizde yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Temsili Vali Esila Kaleli, Vali İbrahim Akın tarafından kendisine yönlendirilen “Çocuklar ve eğitim ile ilgili ne yapmak istersin?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

“Okul güvenliği için bütün okullara okul güvenlik görevlisinin verilmesi, Kırşehir’de çocuk oyunlarının ve çocuk parklarının çoğaltılması, ilimizin her tarafına meyve ağaçlarının dikilmesi, insanların gezip dolaşabilecekleri ve piknik yapabilecekleri alanların çoğaltılmasını istiyorum.”

Vali İbrahim Akın da konuşmasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılışının 102. Yıldönümünü milletçe büyük bir coşku ve gururla kutladığımızı söyledi.

Vatanımızın işgal edildiği bir dönemde Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde halkın temsilcilerinin katılımıyla açılan Büyük Millet Meclisimizin bağımsızlık mücadelemizin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun öncüsü olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Meclisimizin açıldığı 23 Nisan gününü Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin geleceği olarak gördüğü çocuklara bayram olarak armağan etmiştir. Nitekim 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda coşkumuzu ve sevincimizi tüm dünya çocuklarıyla paylaşıyor, dostluk, kardeşlik ve barış mesajlarını çocuklar aracılığıyla tüm dünyaya iletme fırsatı buluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yarınlarımızın teminatı, saflığın ve temizliğin sembolü olan çocuklarımızın omuzlarında yükselecek, muasır medeniyet seviyesine en kısa sürede ulaşacaktır. Bu duygularla, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve rahmetle yâd ediyor, ülkemizin aydınlık yüzü olan çocuklarımızın ve aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Valilikteki programın ardından, Kent Park’ta düzenlenen kutlama programına geçildi. Buradaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Emniyet Müdürü Murat Türesin, AK parti İl Başkanı Seher Ünsal, İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçten, MHP İl Başkanı Arif Kılıç, CHP İl Başkan Vekili Hüseyin Çakmak, başta olmak daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, vatandaşlar ve çocuklar katıldı.

Programda, Sırrı Kardeş Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Doğa Tekin öğrenciler adına bir konuşma gerçekleştirdi. Öğrenci konuşmasında, “Kırşehirli gençler olarak bağımsızlık bilincinin sonsuza kadar devam etmesi için elimizden geleni yapacağız. Biz var oldukça hiç kimse, zor şartlar altında kurulan bu güzel vatanımızı bölmeye, işgal etmeye, parçalamaya kalkışamayacaktır. Bu uğurda canımızla, kanımızla, malımızla mücadele edeceğimize söz veriyoruz. Kırşehirli çocuklar olarak tüm dünya çocuklarına sevgiyi, kardeşliği ve umudu aşılayacağız.” sözlerine yer verdi.

Çeşitli gösterilerin sunulması, şiirler okunması ve çocuk korosu müzik dinletisi ile devam eden kutlama programı, geleneksel çocuk oyunları oynanması ve stantların gezilmesi ile sona erdi. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2022, 14:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
H. BUZLUK
H. BUZLUK - 4 hafta Önce

23 Nisan Kent Parktaki kutlamalarda Arapça şarkı çalındığını duydum. Bu neyin kafası? Madem Suriye veya Irak Türkmenleri; Arapça değil Türkmen ağzıyla konuşsunlar, dinlesinler; daha iyi anlaşırız. Neye, kime hoşaf soğutuluyor? Nereler, ne tür mesajla uyandırılıyor? Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin resmi dili Türkçedir. Türkmeniyle, Kürdüyle, Lazıyla devletimizi kuran halka TÜRK denir. O da var, bu da var, şu da var polemiğine girerseniz çuvallarsınız. Çuvallamayın, ayrışmayın, ayrıştırmayın. 1970'li yıllarda orta veya kısa dalgadan Bağdat Türkmence radyosu dinlerdik. Elhamdülillah Müslümanız, ne mutlu Türk'üz. Müslümanız diye Araplaşmanın, Arap seviciliğinin asırlardır Selçuklu'ya, Osmanlı'ya nelere mâl'olduğunu anlayın. Cennet yurdu Ortadoğu cehennemine de, işine gelince çağdaş ve demokrat görünen sömürgeci emperyalist ülkelerin kucağına da itmenin alemi yok.
Neyzen Tevfik'in sözü bugünlerin özetidir..
Ekmek herkese yetecekti aslında, tarlaya karga dadandı, ambara fare, fırına hırsız, memlekete harami.
Geldikleri gibi gitmediler kimi itini bıraktı kimi bitini, kimide picini. Yoksa bu kadar şerefsizin bizde olması mümkün değil...!
Ayrışmayın, ayrıştırmayın. Devletimizin adı Türkiye Cumhuriyeti, miletimizin adı Türk Milleti (bu millet değil), dilimiz Türkçe, bayrağımız şehit kanından rengini alan kırmızı üzerine beyaz ay (maneviyatımız, inancımız), beyaz yıldızlı (milletimizin göklerdeki binlerce yıl süren parlayan kaderi) Türk Bayrağı, başkentimiz Ankara (1071'de yurt edindiğimiz Anadolunun bağrı), Cumhuriyetimiz kurucusu, önderimiz, başbuğumuz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK.
Alimler ve ozanlar diyarı, kalbi temiz şirin Kırşehir'imize selamlar, sevgiler, saygılar...

SIRADAKİ HABER