KIRŞEHİR’DE 19 MAYIS COŞKUSU

KIRŞEHİR’DE 19 MAYIS COŞKUSU

KIRŞEHİR’DE 19 MAYIS COŞKUSU

Vali Buhara: “Büyük yokluk ve zorluklarla yürüttüğümüz milli mücadelemizin zaferle sonuçlanması Türk ve dünya tarihinde derin yankılar uyandırmış, esaret altındaki mazlum milletlere de kurtuluş için umut ışığı olmuştur”

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nce Cacabey Meydanı’nda Atatürk Anıtına Çelenk sunulması ile başlayan program, yoğun yağış nedeniyle Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam etti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programa Vali Hüdayar Mete Buhara, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Tacettin Kale, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, il protokolü, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çok sayıda vatandaşımız ve öğrenciler katıldı.

Programda bir konuşma yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, “Siz değerli gençlerimizden beklentimiz kahraman ecdadımızdan emanet aldığımız vatan ve bayrak sevgisine, özgürlük aşkına sahip çıkmanız; bu yüce değerleri sonraki nesillere aktarmanızdır. Milli değerlerine bağlı, evrensel değerlerle barışık ve geleceğe güvenle bakarak yetişmeniz, 19 Mayıs ruhunu anlamanız, benimsemeniz ve sorumluluğunu üstlenmeniz geleceğimiz için büyük önem taşımaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, en büyük eserim dediği cumhuriyeti gençlere emanet etmiştir. Üstlendiğiniz büyük sorumluluğun bilinciyle çok çalışacağınıza, yürekten inanıyoruz.” dedi.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Ata’ya cevabının okunduğu program, halk oyunları ve sportif gösterilerle devam etti.

Vali Hüdayar Mete Buhara, yayınladığı mesajda, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Milletçe büyük bir coşku ve gururla kutladığımızı söyledi.

Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan Anadolu’ya çıkarak İstiklal Mücadelesini başlattığını belirten Vali Hüdayar Mete Buhara; “Samsun’da başlatılan bu mücadele, dalga dalga tüm yurda yayılarak milletimizin azim ve kararlılığı sayesinde zaferle taçlanmış ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmuştur. Büyük yokluk ve zorluklarla yürüttüğümüz milli mücadelemizin zaferle sonuçlanması Türk ve dünya tarihinde derin yankılar uyandırmış, esaret altındaki mazlum milletlere de kurtuluş için umut ışığı olmuştur.” dedi.

Atatürk’ün 19 Mayıs’ı geleceğin ümidi olarak gördüğü Türk gençliğine bayram olarak armağan ettiğini ifade eden Vali Hüdayar Mete Buhara, gençlere seslendiği mesajında: “Sizler gelecekte ülkemiz yönetimini devralacak ve almış olduğunuz eğitimle barışın, demokrasinin, vatan ve millet sevgisinin yılmaz temsilcileri olacaksınız. Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin teminatı olan tüm gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı içtenlikle kutluyor, başta ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygıyla yad ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kutlama programı çeşitli spor dallarında başarı elde etmiş takım ve sporculara ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER