Kırşehir Şubat ayına karla girdi

Kırşehir Şubat ayına karla girdi


Kış mevsimini kurak geçiren Kırşehir’de Perşembe günü başlayan ve Cuma günü de yer yer devam eden yağmurun ardından kar yağdı.
Cumartesi sabahına karla uyanan Kırşehirliler derin bir nefes alırken, çocuklar yarıyıl tatilinin son günlerini kartopu oynayarak ve kardan adam yaparak geçirdiler.
Kırşehir’de 3-4 santimi bulan kar yağışının ardından Belediye ekipleri tuzlama çalışması yaparak, ulaşımda oluşabilecek aksamalara engel oldu.
Bu arada Kırşehir Özel İdaresi de kar ve tipi nedeniyle kapanan köy yollarını açmak için yoğun uğraş verdiler.7 greyder, 6 bıçaklı kamyon, 9 kepçe ve 46 personelden oluşan ekipler, gece-gündüz köylerde yol açma çalışması yaptı.
Karayolları Bölge Müdürlüğü de Kırşehir-Kayseri, Kırşehir-Ankara, Kırşehir-Aksaray, Kırşehir-Nevşehir, Kırşehir-Yozgat ve bağlı ilçe ve yollarında yoğun çalışma yaparak trafiğin sürekli açık kalması için çaba harcadıkları görüldü.
Karın erimesiyle yollarda oluşan su birikintileri ve kar nedeniyle buzlanmaların yaşanması dikkat çekerken, yetkililer bu konuda vatandaşları uyarıyor.
Meteoroloji de aralarında Kırşehir’in de bulunduğu Kayseri, Nevşehir, Sivas ve Yozgat illeri için buzlanma ve don uyarısında bulundu.
Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan açıklamada, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Sivas ve Yozgat'ta 30 Ocak Perşembe günü yağmur şeklinde başlayan yağışların, akşam saatlerinde karla karışık yağmura, Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece saatlerinde ise kar yağışına dönüştüğü anımsatılarak, yer yer yoğun olan yağışların öğle saatlerinden sonra bölgeyi terk etmesinin beklendiği kaydedildi.
Tahminler doğrultusunda gerçekleşen hava durumu sonucu kent merkezlerinde kar kalınlıklarının Kayseri'de 12, Kırşehir'de 3, Nevşehir'de 18, Sivas'ta 10, Yozgat'ta 13 santimetre olarak ölçüldüğü ifade edilen açıklamada, kar kalınlığının Erciyes Kayak Merkezi'nde 150 santimetreye, Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nde ise 115 santimetreye ulaştığı belirtildi.
Açıklamada, "Meydana gelebilecek buzlanma ve don olayı ile birlikte tipi, kar savruntusu ve sürülmesi, görüş mesafesinde azalma gibi meteorolojik olaylara karşı vatandaşlarımızın ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları önem arz etmektedir." ifadesi kullanıldı. (HABER BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER