KIRŞEHİR'DE BAYRAM TELAŞI BAŞLADI!..

KIRŞEHİR'DE BAYRAM TELAŞI BAŞLADI!..

Ramazan’ı sıkıntılı geçiren vatandaş bayram alışverişine yöneldi ama tatlı ve şeker fiyatları el yakıyor!..

KIRŞEHİR'DE BAYRAM TELAŞI BAŞLADI!..

ONBİR ayın sultanı Ramazan Bayramı’na şunun şurasında 4 gün kaldı. Kırşehir’de vatandaşları tatlı bir telaş sardı. Vatandaşlar alışveriş için, Kırşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü ile diğer kurum ve kuruluşlar da halkın sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir bayram geçirebilmeleri için hazırlıklarına başladı.

Yarın 27’nci oruçlarını tutacak olan Kırşehirliler 2 Mayıs Pazartesi günü Ramazan Bayramı’na kavuşacaklar. Bayram öncesi vatandaşları bayram telaşı sardı. Vatandaşlar bayram hazırlıklarını tamamlamak için çaba sarf ederken, Ramazan ayı dolayısıyla durağan bir dönem geçiren Ahi esnafı, bütün ümitlerini bayram alışverişine bağladılar.

Bayram alışverişine başlayan vatandaş, evlerinde temizlik işleri ile baklava ve börek yapıyor, bir yandan de eksiklerini gidermeye çalışıyor. Kırşehirliler bir yandan da ucuz alışverişin yollarını arıyor.

“Kırşehir Çiğdem” muhabirlerinin yaptığı araştırmaya göre, Kırşehir’de şeker, çikolata ve lokum fiyatları geçen yıla göre yüzde 70 ile yüzde 100 oranında arttı. Çikolata: 90-100, şeker: 30-50, lokum: 30-60, kolonya 25-40 lira arasında değişiyor.

TATLI FİYATLARI İSE EL YAKIYOR

Kırşehir’de şu an cevizli baklavanın kilosu 60 ile 120 lira arasında değişiyor. Tatlı yapımında kullanılan un, ceviz, fıstık fiyatlarına gelen yüksek orandaki zamların ardından şeker fiyatlarının da çok büyük oranda yükselmesi ile fiyatların arttığını belirten Kırşehir’deki tatlıcılar, “Geçen yıllardaki gibi bir satış ve sipariş beklemiyoruz ama yine de bayrama hazırlık yapıyoruz. Halkımızdan gelen siparişleri de dikkate alarak ona göre tatlı ve börek yapacağız” derken, pek çok hanım da kendi elleriyle börek ve tatlı yaparak bayram ziyaretlerine gelecek misafirlerine ikram etmenin hazırlığını yapıyor.

Öte yandan Kırşehir Belediyesi de Ramazan Bayram’ı hazırlıklarına start verdi. Hazırlıklar kapsamında Zabıta Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve Mezarlıklar Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalara başlandı. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER