KIRŞEHİR'DE 19 MAYIS COŞKUSU... 

KIRŞEHİR'DE 19 MAYIS COŞKUSU... 

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu: “Bu şehir, Mustafa Kemal Atatürk'e ve Cumhuriyet'e bağlılığını sonsuza dek sürdürecek”

Yurdun dört bir yanında olduğu gibi Büyük Önder Atatürk’ün 102. yıl önce Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak üzere Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığı 19 Mayıs günü Kırşehir’de de bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle coşkulu kutlamalardan uzak, kısıtlanan etkinliklerle kutlandı.
Kırşehir Belediyesi 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir etkinlik düzenledi.  Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrağımız çekildi. 
CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, CHP İl Başkanı Baran Genç ile Belediye Başkan Yardımcıları Osman Uçar, Hamza Çam, İl Genel ve Belediye Meclisi üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Koronavirüs salgını dolayısıyla sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın önemine dikkati çekti.

Koronavirüs salgını nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı cadde ve meydanlarda coşkulu törenlerde değil,  evlerimizde kutlamak zorunda kalmaktan duydukları üzüntüyü dile getiren Başkan Ekicioğlu, “Bu şehir, Mustafa Kemal Atatürk'e ve Cumhuriyet'e bağlılığını sonsuza dek sürdürecek. Bundan tam 102 yıl önce; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basarak kurtuluş meşalesini yakmış, bir ülkenin makûs talihini değiştirmiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Anadolu halkı, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden hep birlikte tarihin akışını değiştiren, dünyaya örnek olan bir bağımsızlık mücadelesi vermiştir. 19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyetinin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a çıkışı kurtuluşun başlangıcıdır.  Bildiğiniz gibi Mustafa Kemal Atatürk bu günü bayram olarak ilan edip gençlerimize armağan etmiştir. Siz değerli gençlerimizin; bağımsızlığa, Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine ve 19 Mayıs ruhuna her zamankinden daha fazla sahip çıkacağına inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle, böylesine anlamlı günde başta gençlerimiz olmak üzere hepinizin19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bizlere bağımsız Türkiye’yi armağan eden Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum” dedi. 
Konuşmaların ardından Ankara’dan gelen Bando Takımı ekibi çeşitli marşlar çaldı,  Kırşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu da gösterilerde bulundu. Ayrıca Ankara’dan gelen Bando Takımı ekibi şehrimizin muhtelif cadde, sokak ve mahallelerinde marşlar çaldı, Kırşehir halkının zaman zaman yoğun alkışını aldı. Belediye hoparlöründe de gün boyunca Atatürk'ün Cumhuriyet ve 19 Mayıs'la ilgili sözleri yayınladı ve marşlar çalındı.
Kırşehir Valiliği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile 15-21 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Gençlik Haftası kutlama programı düzenlendi. 
Bu doğrultuda Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Gençlik Haftası dolayısıyla bugün saat 10.00’da Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı söylendi.
Saat 10.30’da çevrim içi bayram kutlamasına geçildi. Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve diğer katılımcılarla birlikte Gençlik Liderleri ve Genç Gönüllülerin hazırladığı programı izledi. Saat 19.19’da da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Tesisleri ve Gençlik Merkezi’nde tüm Türkiye’de aynı anda hep bir ağızdan İstiklal Marşımız okunacak. (HABER: BEYHAN BALLI)


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER