HAYIRLI RAMAZANLAR

HAYIRLI RAMAZANLAR

Onbir ayın sultanı Ramazan başlıyor

HAYIRLI RAMAZANLAR

Rahmet ve bereket ayı On bir ayın sultanı, Ramazan ayı başlıyor. Pazartesi gecesi sahura kalkacak Kırşehirliler Salı günü ilk oruçlarını tutup, akşam da ilk iftarlarını yapacaklar.
İslam âlemi, Ramazan ayının başlaması nedeniyle Pazartesi günü ilk sahuruna kalkacaklar. Günü oruç tutarak geçirecekler ve ilk iftarlarını da 19.24’te yapacaklar.
Bu yıl 30 gün sürecek Ramazan 12 Mayıs Çarşamba günü son orucumuzu tutarak sona erecek. Ramazan Bayramı da 13 Mayıs Perşembe günü başlayacak. Bayram namazı ise Kırşehir'de saat 06.04’te kılınacak. 
Kırşehir'e bağlı ilçeler ile merkez arasındaki saat farkına göre, Akçakent ve Boztepe Kırşehir'le aynı, Mucur Kırşehir'den 1 dakika önce, Akpınar Kırşehir'den 2 dakika, Kaman 3, Çiçekdağı da 1 dakika sonra iftar yapacak.
Bu yıl Ramazan ayında temel ihtiyaçlardan ve borçlardan başka 80,18 gram altın veya bunun değerinde para ya da ticaret eşyasına sahip olanlar için zekat miktarı belirlenirken, fitre ve günlük fidye miktarı da 28,00 TL olarak açıklandı. 
KIRŞEHİR'DE RAMAZAN PİDESİNİN FİYATI BELLİ OLDU…
Kırşehir Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, 200 gram boş pide fiyatının 1,5 lira, 400 gram boş pide fiyatının 3 liraya, Ramazan ayına özel olarak üretilecek 300 gram yumurtalı ve susamlı ramazan pidesinin 3 liradan, 400 gram yumurtalı ve susamlı ramazan pidesinin ise 4 liradan satılacağını açıklarken, tarifeye uygun olmayan fiyatlarda ekmek satışı yapan işletmeleri Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanlığına veya Belediye Zabıta Müdürlüğüne şikayet etmeleri konusunda uyardı. 
Özellikle Ramazan ayında ekmek ile ilgili şikâyetlerin fazlaca olduğunu dile getiren Başkan Öztürk; üyeleri olan pide ve somun fırını esnafından Ramazan ayı dolayısıyla biraz daha duyarlı olmalarını, iftar saatinde vatandaşların ekmek ihtiyacının karşılanmasını, kaliteli ve standartlara uygun bir şekilde üretim yapılmasını ve dükkân önlerinde oluşacak yoğunluğun önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınarak sosyal mesafeye mutlaka uyulmasını istedi.
Dünyayı etkisi altına alan ve tüm insanlığı tehdit eden Koronavirüs (COVİD-19) salgınının son dönemde ülkemizde yayılma hızının artması sebebiyle birçok işletmenin faaliyetinde kısıtlamaya gidilmesi, belirli bir saatten sonra ve hafta sonlarında sokağa çıkma uygulamasından dolayı ülkemiz genelinde yüzbinlerce esnaf ve sanatkârın ve işçinin işsizlik sebebiyle çok zor durumda olduğunu ifade eden Öztürk, "Ramazan ayı maddi ve manevi birçok güzelliklerin bir arada yaşandığı, duygu ve hissiyatın öne çıktığı mübarek bir aydır. Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan ayı dini açıdan taşıdığı önemle birlikte müminler arasında sosyal açıdan da yardımlaşma, dayanışma ve paylaşmanın en yüksek olduğu aydır. Peygamber efendimiz ‘Kim bir oruçluya iftar ettirirse, o oruçlunun alacağı sevabın aynısı, iftar ettirene de yazılır ve oruç tutanın sevabından da bir şey eksilmez’ buyurmuştur. Koronavirüs salgını sebebiyle aynı sofraları paylaşamazsak bile, temel gıda ürünlerinin bulunduğu Ramazan kolisi hediye ederek sıla-ı rahim ve iyilikte bulunmak lazımdır, gönlü geniş Türk Milletimizin yardımlaşma konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerine yürekten inanıyorum. Bu güzel ayın bütün hanelerimize bolluk ve bereket getirmesini canı gönülden diliyorum” dedi.   (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER