“Gençlerimizin 19 Mayıs ruhuna her zamankinden daha fazla sahip çıkacağına inancımız tamdır”

“Gençlerimizin 19 Mayıs ruhuna her zamankinden daha fazla sahip çıkacağına inancımız tamdır”

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katılan Belediye Başkanı Ekicioğlu:

“Gençlerimizin 19 Mayıs ruhuna her zamankinden daha fazla sahip çıkacağına inancımız tamdır”

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, saat 10:00’da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezindeki programa Milletvekili Metin İlhan’la birlikte katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programa Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun yanı sıra, Vali Hüdayar Mete Buhara, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Tacettin Kale, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, il protokolü, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çok sayıda vatandaşımız ve öğrenciler katıldı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin bir konuşması ile başlayan programda Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Ata’ya cevabı okundu, halk oyunları ve sportif gösterilerle devam etti.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezindeki Kutlama programı çeşitli spor dallarında başarı elde etmiş takım ve sporculara ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, saat 13:30’da ise Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı tarafından Cacabey Meydanı’nda hazırlanan anma programına katıldı. CHP İl Başkanı Baran Genç ve Kırşehir Milletvekili Metin İlhan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın anlam ve önemine ilişkin birer konuşma gerçekleştirdiler.

Atatürk Anıtı önündeki törende bir konuşma gerçekleştiren Başkan Ekicioğlu, şunları ifade etti:

“103 yıl önce Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu topraklarını işgal ve zulümden kurtarmak ve tam bağımsız, özgür bir ülke kurmak idealiyle Samsun'a çıkışı ulusumuzun kaderini değiştiren, yolumuzu aydınlatan tarihi bir başlangıçtır. 19 Mayıs 1919 ile başlayan bu tarihi seyirde toprakları zorla alınmak, halkı zincirlenmek, geleceği yok edilmek istenen ulusumuz, kendi kaderini eline almış ve “Ya istiklal ya ölüm” şiarıyla varoluş mücadelesini başlatmıştır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı kurtuluşun başlangıcıdır. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Ulusal Kurtuluş Mücadelesini başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle bu günü bayram ilan etmiş ve Ulu Önderimiz 19 Mayıs Bayramını da Türk gençliğine armağan etmiştir. Bu bayramın Atatürk tarafından armağan edildiği geleceğimiz ve umudumuz olan gençlerimizin bağımsızlığa, Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine ve 19 Mayıs ruhuna her zamankinden daha fazla sahip çıkacağına inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle, böylesine anlamlı günde başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bizlere bağımsız Türkiye’yi armağan eden Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum.”

Programda CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan da bir konuşma yaptı. (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER