Gazilerimizi saygı ve şükranla andık

Gazilerimizi saygı ve şükranla andık

"19 Eylül Gazileri Anma Günü" nedeniyle bugün tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir'de de tören düzenlendi.

İlimizdeki tören, saat 10.00'da Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması ve saygı duruşu ile başladı.

Kırşehir Valisi H. Mete Buhara, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı Albay Sadık Gülecen, AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal, MHP İl Başkanı Arif Kılıç, Belediye Başkan Yardımcıları Osman Uçar ve Tuncay Polat, daire müdürleri, şehit ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Törende günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Türkiye Harp Malulü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Bahattin Kaya, “Gazi; Gaza eden, vatan için, devlet için, millet için, toprak için, bayrak için, sancak için savaşan, kendisinden sonra adını dahi bilmediği genç nesiller uğruna elini, kolunu, gözünü veren kişidir. Mukaddes değerler uğrunda mücadele ederek canını ortaya atma fedakarlığını ifade eden Gaza anlayışı tarih boyunca milletimizin sahip olmakla iftihar ettiği en önemli hasletlerden biridir. Gazilik payesi; vatan, millet, bayrak, din ve namusunu korumak uğrunda, şehit olma arzusuyla vücudunu siper ederken yaralanmış olan kahramanlara verilen yüce bir makamdır. Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türk Milleti adına 1921 yılında TBMM tarafından Mareşallik ve Gazilik unvanının verildiği gün olan 19 Eylül, Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir. 19 Eylül tüm Gazilerimizin şeref günüdür. Gazilerimiz milletin, bayrağın ve bağımsızlığın ne denli paha biçilemez değerler olduğunu ve bu değerler uğrunda neleri göze alabileceğini göstermiş kahramanlardır” diye konuştu.

Ardından Vali H. Mete Buhara, 19 Eylül Gaziler Günü ile ilgili bir konuma yaptı. 

Vali Buhara şunları söyledi:

“Hür ve bağımsız yaşamayı kendisine şiar edinmiş Aziz milletimiz, kazandığı şanlı zaferlerle tarihin akışına yön verirken “Ölürsek Şehit, kalırsak Gazi oluruz” düsturuyla hareket etmiş; vatanı, bayrağı ve kutsal saydığı değerler uğruna gözünü kırpmadan canını feda etmiştir. Bu yüzden millet olarak ebediyete kadar unutmayacağımız, her andığımızda kahramanlıkları ile gururlanacağımız bir değer varsa o da şehitlerimiz ve gazilerimizdir. Vatanımızın selameti, milletimizin huzur ve güvenliği için şehit olan vatan evlatlarımız ve kahraman gazilerimiz milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. Gazilerimiz ve şehitlerimizin geride bıraktıkları aileleri milletimizin en kutsal emanetleridir. Gazilerimizin taşıdıkları onura yaraşır bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri, hak ettikleri imkân ve şartlara kavuşmaları noktasında devletimiz gerekli hassasiyeti göstermeye devam edecektir. Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, ebediyete intikal etmiş gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, gazilik mertebesi ile şereflenmiş hayatta olan gazilerimize de sağlıklı ve huzur dolu ömürler diliyorum.”

Tören öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasıyla sona erdi. (HABER: BEYHAN BALLI)

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER