'Gazeteci Şevket Güner'le Kırşehir' kitabı yayınlandı

'Gazeteci Şevket Güner'le Kırşehir' kitabı yayınlandı


Kırşehir’in en eski gazetecilerinden, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in kurucusu, başyazarı Şevket Güner ikinci kitabını yayınladı.
Daha önce 2003 yılında yayınladığı ve büyük ilgi gören “İnsanları ve Olaylarıyla Demokrasi Gazisi Kırşehir” kitabını yayınlayan gazetemiz kurucusu Şevket Güner, ikinci kitabına “Gazeteci Şevket Güner’le Kırşehir” adını verdi.
İstanbul’da Akıerleri Yayıncılık tarafından hazırlanan ve Ofis Matbaa Yayıncılık Limited Şirketi’nce basılan “Gazeteci Şevket Güner’le Kırşehir” kitabı 222 sayfadan oluşuyor.
Araştırma-inceleme ve anılarından oluşan ve yine büyük ilgi görmesi beklenen “Gazeteci Şevket Güner’le Kırşehir” kitabı yazarı ve gazetemiz kurucusu Şevket Güner kitabının önsözünde şunları ifade etti:
“Kırşehir’de yarım asra yakındır istikrarlı bir şekilde yayın hayatını sürdürdüğümüz “Kırşehir Çiğdem Gazetesi”nin bana kattığı fikirlerden biri de Kırşehir tarihinde izler bırakan bazı konuların kitaplaştırılmasıdır. Bu çerçevede, ilk kitabımı “İnsanları ve Olaylarıyla Demokrasi Kalesi Kırşehir” adıyla 2003 yılında yayınlamıştım. Elinizde tuttuğunuz bu kitap ise, yine aynı duygu ve düşüncelerle hazırlayarak yayın hayatına kazandırdığım ikinci eserimdir.
“Geçmişten bugüne Kırşehir’in tarihsel süreci içinde ortaya çıkan birçok olay ve yaşanmışlıkların anlatıldığı bu kitapta sırasıyla “Gazetecilik Mesleğine Başladığım Yıllardan Bugüne”, “Kırşehir Tarihinde İz Bırakan Olaylar”, “Atatürk’ün Milli Mücadele Yolunda Kırşehir’i Ziyareti”, “Cevat Hakkı Tarım’dan 24 Aralık 1919”, “Eğitimci Sırrı Kardeş’in Kaleminden”, “Mustafa Kemal’in Kırşehir’e Gelişi”, “Cumhuriyet Tarihinde Yaşanan Bir İlk: Kırşehir’in İlçeliğe Düşürülmesi”, “Kırşehir’in İlçeliğe Düşürülmesinin Ardından Yaşananlar”, “Kırşehir’in Yeniden İl Yapılması ve Celal Bayar Gerçeği”, “Osman Bölükbaşı’nın Kırşehirli Hâkim Mehmet Nazmi Baytok’a Yargılatılmasının Hikayesi”, “Hâkim Mehmet Nazmi Baytok’un Oğlu Taner Baytok Osman Bölükbaşı’nın Yargılanmasını Anlatıyor”, “Kırşehir’deki Atatürk Heykelinin Yapılması”, “Osman Bölükbaşı Heykelinin Yapılması”, “40 Yıl Hemşehrilerine Küs Yaşayan Neşet Ertaş’ın Kırşehir’le Barışması”, “Kırşehir Kültüründe Unutulmuş Bir Gelenek: Helebişciler Gecesi”, “İşte Kırşehir’in Tanınmış Simaları”, “Kırşehir’in Yetiştirdiği Değerler” başlıkları altında Kırşehir tarihinde iz bırakan birçok konu ayrıntılarıyla ele alınmıştır.
“Kırşehir’i anlatan kitabımda Kırşehir’in yaşayan duayen gazetecisi, ağabeyim, ustam Dursun Yastıman ile İstanbul’da yaşayan akademisyen hemşehrilerimizden Prof. Dr. İlhan Şahin, Dr. Erol Ülgen, kardeşim Salih Güner, Kırşehir Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir, Kırşehir ve İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevinde bulunan Nazır Şentürk, araştırmacı-yazar Adnan Yılmaz dostlarımın da birer önsözü bulunmaktadır.
“Bu eseri okuduğunuzda kendinizden, ailenizden, yaşamınızdan, çevrenizden, memleketinizden unutamadığınız pek çok şeyi bulacaksınız. Kimi zaman hüzünleneceksiniz, duygulanacaksınız. Kimi zaman ise gülümseyeceksiniz, yüzünüzde bir tebessüm belirecek. Nihayetinde, okudukça Kırşehir’i ve Kırşehirlileri hatırlayacak, geçmişi yad edecek, anlatılanlara doyamayacak, keyif alacaksınız.” (HABER: BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER