Erol Tosun - ATATÜRK 101 YILDIR KIRŞEHİR’DE…  

Erol Tosun - ATATÜRK 101 YILDIR KIRŞEHİR’DE…  

Kalbimdeki Ölümsüz Önderimiz, Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu, üstün zekası ile dünyayı kendisine hayran bırakan eşsiz liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. 
Milli Mücadele yolunda ilerlerken geçtiği ve özelikle denk getirdiği, tercih ettiği geçiş güzergahı KIRŞEHİR’de 5 gece, 6 gündüz konuk olmuş ve Kurtuluş ve yeniden doğuş planlarının son parçalarını burada şekillendirmiştir. Bunun en büyük ispatı Kırşehirlilerin daha Milli Mücadele başlamadan yanında olduklarına olan inanç ve samimiyetlerini bilmesidir.
Atatürk daha o yola çıkmadan 1918 yılında Kırşehir Gençler Derneği’nin kurulduğunu bu Derneğin halka milli şuur ve kurtuluş umudunun  yitirilmemesi gerektiğini öğrettiklerini bilmektedir. Böyle bir dönemde kendi kişisel ikballeri için vatanı satmaya hazır padişah baskıları arasında, bir yığın satılmışın ve jurnalcilerin kol gezdiği bir durumda memleketin kurtuluşu için dernek kurmak her kişinin harcı değildir. 
Atatürk bunun farkındadır ve Kırşehir Gençliğinin ve halkının milli duygularının yüksek donanıma sahip olduğundan da asla şüphesi yoktur. 
Kırşehirliler memleketin her köşesinin düşmanlarca kuşatıldığı ve işgal edilerek savaş ganimeti gibi paylaşıldığı bir dönemde Ulusal Kurtuluşa inanmış ve bu işin Mustafa Kemal Önderliğinde başarılacağına olan inançlarını hiç kaybetmemişlerdir.   
Atatürk ve Temsil Heyetini Kırşehirliler Kayseri sınırına yakın bir noktada Topaklı’da atlılarla karşılayarak, hem güvenli yol almasını sağlamışlar. Hem de bağlılık göstergelerini ispat etmişlerdir.   
ATATÜRK; 21 Aralık 1919 Mucur’da konuk edilmiştir. 22 Aralık 1919 da Hacıbektaş’a kilometrelerce uzaklıkta bir noktada Hacıbektaş’ın postunda oturan ve TBMM kurulduktan sonra 1. Dönem Kırşehir Milletvekili olacak olan Çelebi Cemalettin Efendi tarafından karşılanmıştır. 
Herkesin ayağına geldiği ve Padişahın elçi göndererek yüklü para teklifini reddeden Çelebi Cemalettin Efendi bu karşılama ile Anadolu Bektaşilerinin ve Alevilerinin misafirperverliğini ve Atatürk’e bağlılığını açık bir şekilde de taraf olduğunu belli etmişlerdir.               O gün Hacıbektaş’ta konuk edilmiştir.     
23 Aralık 1919’da Atatürk ikinci gecede Mucurda konuk edilmiş ve burada gelen heyetlerle görüşmeler gerçekleştirmiştir. 24 Aralık 1919’da Kırşehirliler atlılarla şehre kilometrelerce uzaklıkta atlı süvarilerle karşılayıp Kırşehir’e kadar eşlik etmişlerdir.        
Kırşehir’de karşılamada kurbanlar kesilerek bayram sevinci yaşanmıştır. Kırşehirli  Gençler Derneği öncülüğünde gece fener alayı düzenlenerek Atatürk’ün ikametine ayrılan eve kadar yürümüşlerdir. Atatürk’ü ve Temsil Heyeti üyelerini il sınırları dışında atlılarla karşılama, kurbanlar kesme ve fener alayı düzenlenmesi ziyadesiyle memnun etmiştir.   
25 Aralık 1919 da Kaman’a gitmek üzere yola çıkılmıştır. Kaman’a kilometrelerce uzaklıkta Aydınlar Köyünde yine Atlılarla Karşılama yapılmıştır. Geceyi Kaman’da Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kaman temsilcisi Bektaşoğlu Ali Çavuş’un evinde geçirmiş ve gelen heyetlerle görüşmeler yapılmıştır.             
26 Aralık1919 günü Ankara’ya gitmek üzere yola çıkan Atatürk ve Temsil heyeti üyelerine atlı süvariler eşlik etmiş ve Ankara Beynam’da Ankara heyetine emanet etmişlerdir.                Kırşehirlilerin Milli Mücadele azmi Atatürk ve Temsil heyeti üyelerini mutlu etmiştir ve yüksek moral yüklemiştir. Bu yüksek moral ile Ankara’ya girmişlerdir.              
Atatürk’e olan umut ve güvenin temelini Kırşehir Gençler Derneği atmış olup Kırşehir’de, Kaman’da, Mucur’da, Çiçekdağı’nda kurulmuş olan Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri Milli Mücadeledeki başarıya önemli katkı sunmuşlardır o nedenle Kırşehir Atatürk için önemli bir mihenk taşıdır. 
Atatürk de Kırşehir için baş tacıdır. Eşsiz Komutandır. Yürekli Liderdir. Öngörüsü en yüksek olan Dünyaya Örnek ve Önder Yüce bir yol göstericidir. Beyni ve ufku olanlar Atatürk’ün kıymetini bilir.        
Dini, itikadı, inancı İnsanlığı samimi olanlar Atatürk’e vefalıdır. Minnet borçludur.                 İnkarcı olanlar, nankör olanlar bu kıymetin farkında olmazlar olamazlar. Yorum yeteneğinde ve beyinlerindeki eksikliklerden dolayı. Cahiliye döneminde kalanlar, kula kulluk etme hevesinde olanlar, olmayan beyinlerini  kiraya verenler yoktur Kırşehirimizde.
Onur, haysiyet, özgürlük, bağımsızlık ve demokrasi yanlısı olan vefalı bütün Kırşehirliler “Gel diyoruz Atam, yeniden gel. Çiçekdağı yönünden de, Kaman yönünden de, Mucur Yönünden de, Aksaray yönünden de, Koçhisar yönünden de, Ankara yönünden de, Kırşehir’e kavuşan bütün kavşaklarda bekliyoruz Akçakentimizle, Akpınarımızla, Boztepemizle, Çiçekdağımız, Mucurumuz, Kamanımızla 1101 yılda geçse de bekliyoruz, bekleyeceğiz seni Ahi Evran-ı Veli’nin, Hacı Bektaş’ı Veli’nin, Yunus Emre’nin, Aşık Paşa’nın, Cacabey’in, Ahmed-i Gülşehri’nin, Şeyh Edebali’nin yaşadıkları toprak KIRŞEHİRİMİZE ATAM, ATATÜRK’üm           nice 101 yıllara...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 3 hafta Önce

Nice yüz yıllara inşAllah.

SIRADAKİ HABER