En Büyük ''Engel'' Kalpteki Sevginin Yok Oluşudur

En Büyük ''Engel'' Kalpteki  Sevginin Yok Oluşudur

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde Kırşehir Valiliği koordinasyonunda Kırşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi organizasyonunda ‘’3 Aralık Dünya Engelliler Günü’’ etkinliği düzenlendi.

3 Aralık 2021 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda düzenlenen etkinliğe Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Sadık Gülecen, Kırşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Kömürcüoğlu ve ilgili kurum personelleri ve vatandaşlar katıldı.

MÜDÜR KÖMÜRCÜOĞLU: ’’HEPİMİZİN BİR GÜN ENGELLİ OLABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİ AKLIMIZDAN HİÇBİR ZAMAN ÇIKMAMALI’’

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kırşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Kömürcüoğlu, özel bireylerinde diğer normal bireyler gibi yaşamlarını devam ettirebilmek, onları daha iyi anlayabilmek ve farkındalık oluşturmak için 3 Aralık Uluslararası Dünya Engelliler Gününün kutlandığını söyledi. Kömürcüoğlu, çevresel, genetik ve farklı sebeplerle doğuştan ya da sonrada ortaya çıkan engellik durumunun insanlığın değerini değiştirmemesi gerektiğini ifade etti. Hepimizin bir gün engelli olabileceği düşüncesinin aklımızdan hiçbir zaman çıkmaması gerektiğinin altını çizen müdür Kömürcüoğlu, engelli vatandaşlara veya onların bakımını üstlenen kişilere her zaman kolaylık sağlanmasının doğru olacağını ve onların durumlarını iç dünyamızda yaşamak gerektiğini belirtti.

VALİ AKIN: ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN SADECE ÖZEL GÜNLERİNDE DEĞİL HER ZAMAN YANLARINDA OLMALIYIZ’’

Engelliliğin sadece engelli vatandaşların ve onların sorunları olamayacağını dile getirerek sözlerine başlayan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, olumsuzlukları bertaraf etmek için bu noktada herkesin katkı ve çabasına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.  Vali Akın, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin engelli vatandaşların rahat ve huzur içinde yaşamaları, günlük hayata daha aktif biçimde katılmaları, kamu imkânlarından olabildiğince istifade edebilmeleri için her türlü yasal düzenlemeleri ortaya koyduğunu anlattı. Engelli vatandaşların sadece özel günlerinde yanlarında değil aramızdaki engelleri kaldırarak her gün onlarla birlikte olduklarını dikkat çeken Akın, özel vatandaşlara mutlu, sağlıklı, başarılı bir hayat temennisinde bulunarak sözlerine son verdi.

Rektör Karakaya: ’’En Büyük Engel Kalpteki Sevginin Yok Oluşudur’’

Programın ardından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü hakkında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ise şu değerlendirmelerde bulundu:

‘’İnsan üstün vasıflarla yaratılmış bir varlık. Yaratılıştaki üstün nitelik engelle değişmez. Çünkü en büyük engel kalpteki sevginin yok oluşudur. Engellilerin daha rahat ve sorunsuz şekilde yaşayabilmesi hepimizin sorumluluğudur. Bu konuyu dikkate aldığımız yeni bir dünya oluşturulmak gibi bir vebalimiz var.’’

Rektör Karakaya, konuşmasını yeni bir dünya inşa ederken engellileri de dikkate almak gerektiğine temas ederek sonlandırdı.

Konuşmaların ardından ‘’3 Aralık Dünya Engelliler Günü’’ için özel hazırlanan ‘’engelsiz video’’ izlendi ve ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Daha Sonra engelli vatandaşların hazırladığı Mehteran Marşı gösterisi, Engelsiz Müzikal Gösteri, Şiir Dinletisi ve Tiyatro Gösterisi sahnelendi. Son olarak ise engelli vatandaşların eğlenceli dakikalar geçirdiği Abdallar Müzik Topluluğunun hazırladığı konserle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği sona erdi. (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER