“Emzirme, anne ile bebek  arasındaki bağı kuvvetlendirir”

“Emzirme, anne ile bebek  arasındaki bağı kuvvetlendirir”

Sağlık Müdürü Ali Bulut’tan 1-7 Ekim Emzirme Haftası mesajı:

“Emzirme, anne ile bebek 
arasındaki bağı kuvvetlendirir”

Kırşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Bulut 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası nedeniyle yapmış olduğu açıklamada; anneleri doğumdan hemen bebeklerini emzirmeye başlayarak ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeleri çağrısında bulundu.
Doğumu izleyen ilk 18 aylık dönemde bebeğin beslenme tarzının çocuğun daha sonraki fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi açısından çok büyük önem taşıdığına dikkat çeken Sağlık Müdürü Bulut, “Bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi emzirmedir. Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu yaşamın bu ilk birkaç yılında emzirmenin sürdürülmesi, çocuğun sadece o andaki değil daha sonraki yıllarda da fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkilemektedir. Başarılı emzirme, annenin bebeğini emzireceğini düşünmesi ve bunu başaracağına inanmasıyla başlar. Hayatın ilk günlerinde ve ilk yıllarında bebeğin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle bebeğin, annesi tarafından korunması gerekmektedir. Anne bu koruma görevini, bebeğini emzirmekle sağlar. İlk süt yani kolostrum, bebeği mikroplardan korumak için yüksek miktarda hastalıklardan koruyucu maddelerle donatılmıştır. Emzirme gebelik boyunca 20 kat büyüyen rahmin, doğumdan sonra eski boyutuna daha çabuk dönmesini sağlar. Böylece annenin doğum sonu kanamalarını azaltır. Annenin kansızlıktan korunmasını sağlamış olur” dedi.
Emzirmenin faydaları 
-Anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir.
-Bebeklerde mutluluk ve güven duygusunu geliştirir.
-Bebeğin psikolojik gelişimini de etkiler.
-Bebeğin çene ve diş gelişimini sağlar.
-Anneyi meme kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri gibi kadınlara özel kanser türlerinden kısmen korur.
-Anneyi ilerleyen yaşlarda kemik erimesinden korur.
-Şeker hastası annelerde insülin ihtiyacını azaltır.
Dünya Sağlık Örgütü’ nün önerdiği ve yürütülen programa göre “Bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi” temel önerisi. 
Bu kapsamda Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından düzenlenen eğitimler ve ortak noktalara asılan afiş ve pankartlarla bu mesaj ilimizde verilmiş ve 1-7 Ekim Emzirme Haftası olarak kutlanıyor.  (HABER: NECLA BAĞCI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER