Düğünlerdeki davetli sınırlaması  15 Haziran'dan sonra kalkıyor! 

Kırşehir Valiliği, nişan ve kınalara 1 Temmuz'dan sonra izin verileceğini duyurdu

Düğünlerdeki davetli sınırlaması  15 Haziran'dan sonra kalkıyor! 

Kırşehir Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, normalleşme planının detaylarını açıkladı. Buna göre Kırşehir’de yapılacak düğünlerde davetli sınırlaması 15 Haziran’dan sonra kalkacak. 
Valilikten yapılan açıklamaya göre, kapalı alanlardaki düğünlerde kişi başı asgari 6 metrekare alan bırakılacak ve azami 100 davetli çağrılabilecek. Diğer yandan 15 Haziran'dan itibaren davetli sınırı kaldırılacak. 1 Temmuz'dan itibaren ise nişan ve kına etkinliklerine izin verilecek.
İçişleri Bakanlığı, Türkiye'de 1 Haziran'dan itibaren başlayan yeni normalleşme adımlarının detaylarını paylaştı. Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede, düğün ve nikah işlemlerinin nasıl yapılacağına dair de bilgiler verildi. Buna göre 1 Haziran'dan sonra açık alanlarda yapılacak düğünlerde kurallara uyulması, kapalı alanlarda yapılacak düğünlerde ise asgari 6 metrekare alan bırakılması ve 100 davetli sınırının gözetileceği bildirildi.
Kırşehir Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 15 Haziran'dan itibaren tüm kurallara uyulması şartıyla davetli sınırlamasının kaldırılacağını açıkladı. Kına ve nişan merasimlerinin ise 1 Temmuz'dan sonra yapılabileceği aktarıldı.
YİYECEK - İÇECEK İKRAMI DA YAPILABİLECEK
15 Haziran'dan itibaren gerçekleştirilecek düğünlerde açık veya kapalı mekan fark etmeksizin davetli sınırının kaldırılacağını açıklayan Kırşehir Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, yine açık veya kapalı mekan fark etmeksizin yiyecek- içecek ikramı yapılabileceğini bildirdi. Ancak 15 Haziran'dan sonra kapalı alanlarda yapılacak düğünlerde yine kişi başına en az 6 metrekare alan bırakılması şartı aranacak.
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu şu kararlar alındı: 
Dönemsel açıdan zorunluluk taşıyan spor kulüplerinin genel kurulları hariç olmak üzere sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlikleri 15 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecek.
Dönemsel açıdan yapılması zorunlu olan spor kulüplerinin genel kurulları ise; fiziki mesafe ile temizlik/maske/mesafe kurallarına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 m2, kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 m2 alan bırakılması kaydıyla yapılabilecek.
15 Haziran 2021 Salı gününden itibaren ise sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerce yapılacak genel kurul dahil geniş katılımlı etkinliklere; fiziki mesafe ile maske/mesafe/temizlik kurallarına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 m2, kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 m2 alan bırakılması kaydıyla izin verilecek.       
Nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünler:        
­ Açık alanlarda;
­ Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilmesi,
­ Masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması,
Yiyecek­içecek ikramının yapılmaması,
­ Kapalı alanlarda ise yukarıdaki kurallara ilave olarak;
­ Kişi başı asgari 6 m2 alan bırakılması,                        
­ Azami 100 davetli ile sınırlandırılması, kaydıyla 01 Haziran 2021 Salı gününden itibaren yapılabilecek.
            ­ Yiyecek­içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecektir. Bu tarihten sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek­içecek ikramı yapılabilecek olup kapalı alanlarda kişi başına en az 6 m2 alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırı uygulanmayacak.
            ­ Nişan ve kına gibi etkinliklere 01 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecektir.
Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde kalanlara yönelik ziyaretlere bu yerlerde kalan her kişi için haftada en fazla bir ziyaret olacak şekilde izin verilecek.  (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER