DSİ SON 18 YILDA KIRŞEHİR’DE 3 BARAJ 2 GÖLET YAPTI

DSİ SON 18 YILDA KIRŞEHİR’DE 3 BARAJ 2 GÖLET YAPTI

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız açıkladı…

DSİ SON 18 YILDA KIRŞEHİR’DE 3 BARAJ 2 GÖLET YAPTI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kırşehir’e yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. 
Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.
DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.
“2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK”
Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.” dedi.
İÇ ANADOLU’NUN MÜNBİT TOPRAKLARINI SULAMAYA AÇIYORUZ…
Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Kırşehir ilinde inşa edilen 8 sulama tesisi ile 124 Bin 410 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ, “Böylece Kırşehir topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 69 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.
25 BİN 100 DEKAR ARAZİDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR…
Kırşehir’imiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 1 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 1 adet sulama işinin tamamlanması ile toplam 25 Bin 100 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 27 Milyon 815 Bin 251 TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Kırşehir zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi. (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER