DSİ KIRŞEHİR’E ARITILMIŞ İÇME SUYU TEMİN EDECEK

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Kırşehir’in içme suyu arıtma tesisinde çalışmaların devam ettiğini açıkladı

DSİ KIRŞEHİR’E ARITILMIŞ İÇME SUYU TEMİN EDECEK

DSİ Kırşehir’e yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. 
Kırşehir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını belirten DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız “Son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.
Kırşehir’de yeni açılan kuyularda İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, günlük arıtma kapasitesi 21.600 m³ olan tesis ile Kırşehir halkına arıtılmış ve yaşamsal olarak en kaliteli su verilmesi hususunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Çalışmaları hızla devam eden iş kapsamında; İdari Bina, Membran Binası, Paket Arıtma Binası, Dekantör Binası, Trafo Jeneratör Binası ve Havalandırma Binası kaba inşaat imalatlarının, ayrıca bu binalara ait tesisat (elektrik-su-yangın-ısı), ince sıva, boya, ısı yalıtım imalatlarının da tamamlandığını söyleyen Yıldız, tesisin elektrik ihtiyacının karşılaması amacı ile hazırlanan Enerji Nakil Hattı (ENH) imalatı geçici kabulünün yapıldığını ve yine tesis kapsamındaki mekanik ekipmanların fabrika kabullerinin akabinde alımı, nakliyesi ve montajlarının devam ettiğini belirtti.
DSİ Genel Müdürü Yıldız, fiziki gerçekleşme seviyesinin yaklaşık yüzde 60 olan işin tamamlanması ile birlikte Kırşehir’e arıtılmış içme suyu temin edileceğini sözlerine ekledi. (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER