“Demokrasilerde özgür basın olmazsa olmazdır”

“Demokrasilerde özgür basın olmazsa olmazdır”

Belediye Başkanı Ekicioğlu:

“Demokrasilerde özgür basın olmazsa olmazdır”

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Basın camiasının hiçbir baskı, tehdit, yönlendirme, sansür ve cezalandırma altında kalmadan görevini en iyi şekilde yerine getirmesi dileğinde bulunan

Belediye Başkanı Ekicioğlu,  mesajında şunları ifade etti:

“Basın vatandaşın gören gözü, işiten kulağı ve söyleyen dili olarak çağdaş demokrasilerin en temel unsurlarından birisidir. Demokrasilerde basının “milletin sesi” olma sorumluluğunu yerine getirebilmesi için olmazsa olmaz koşul ise basın kuşkusuz özgürlüğüdür.

“Basın özgürlüğü, gerçekleri öğrenme ve halka aktarma hakkıdır. Bu hakkın kullanılması, basın camiasının hiçbir baskı, tehdit, yönlendirme, sansür ve cezalandırma altında kalmadan görevini en iyi şekilde yerine getirmesiyle gerçekleşir.

“Basının haber verme ve denetleme başta olmak üzere, görev ve sorumluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesi için basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması ve geliştirilmesi gerekmektedir.

“Şiddet ve hakaret içermediği sürece, basın atik ilkeleri çerçevesinde düşünceler ve fikirler özgürce ifade edilebilmelidir. Basınımızın da görevini yaparken, hukukun evrensel standartlarından sapmaması, her şart altında toplum yararını gözetmesi, kişi haklarına ve özel hayata saygıyı üstün tutması, bireylerin doğru, sağlıklı haber alma ve bilgi edinmesini sağlama ilkesinden ödün vermemesi, elbette ki önemli bir sorumluluktur.

“Bu duygu ve düşüncelerle; zor şartlarda görevini yapan tüm basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor ve tüm basın emekçilerimize saygı ve selamlarımı sunuyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER