CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN 

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN 

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işgal altındaki bir ülkeyi bağımsızlık meşalesi altında toplayan, parçalanmış ve yokluk içindeki bir imparatorluktan, tüm dünyanın saygı duyduğu, çağının ilerisinde bir devlet yaratan, tarihi yeniden yazıp, cumhuriyetle taçlandırarak kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. Yıldönümünü koranavirüs gölgesinde kutlanacak. Kırşehir Valiliği’nin hazırladığı program dışında başka bir etkinliğe izin verilmeyecek. 
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde; parçalanmış ve yokluk içindeki bir imparatorluktan, tüm dünyanın saygı duyduğu, çağının ilerisinde bir devlet yaratan, tarihi yeniden yazıp, cumhuriyetle taçlandırarak kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 97. Yılını bu yıl koronavirüs nedeniyle geniş halk katılımlı ve coşkulu kutlamalarla yapamıyoruz.  
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, bugün saat 13.00’te Kaleden yapılan 3 pare top atışı ile Cacabey Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı.  Vali İbrahim Akın ile Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun Atatürk Anıtına çelenk sunulmasını saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması izledi.
Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere uyularak düzenlenen Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yıldönümü kutlamalarına Vali İbrahim Akın, Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ferhat Kuran, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.
Çelenk Sunma Töreninin ardından yine Cacabey Meydanında hazırlanan “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu fotoğraf sergisi gezildi. Vali Akın ve beraberindekiler sergide bulunan bütün fotoğrafları tek tek gezerek inceledi ve fotoğrafçılardan bilgiler aldı.
Fotoğraf sergisinin gezilmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali İbrahim Akın, Cumhuriyetimizin 97. Yıldönümünü milletçe onurla ve gururla kutlamanın sevincini yaşadığımızı söyledi.
Aynı gün, sosyal medya üzerinden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Özüçetin tarafından “Tarihi Süreç İçerisinde Cumhuriyet ve Cumhuriyetin Ülkemizdeki Görünümü” isimli konferans gerçekleştirildi.
Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları 29 Ekim 2020 Perşembe günü saat 10.00’da Valilik Binası önünde Vali İbrahim Akın’ın “Tebrikleri Kabulü” ile günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam edecek ve Araç Konvoy Geçişi ile sona erecek. 
Akşam saat 19.00’da Askerlik Şubesi önünden başlayıp Cacabey Meydanına kadar devam edecek Fener Alayı gerçekleştirilip Kent Parkta ışık gösterisi düzenlenmesi ile Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sona erecek. 
Bu arada Kırşehir’de İl Kutlama Komitesince belirlenen tören ve kutlama programı dışında başkaca kurum/kuruluş tarafından program düzenlenmesine müsaade edilmeyeceği bildirildi. (HABER: BEYHAN BALLI)
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER