ÇANAKKALE ZAFERİMİZİN 107. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

ÇANAKKALE ZAFERİMİZİN 107. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

ÇANAKKALE ZAFERİMİZİN 107. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

Çanakkale’de Türk savunması ve askerinin yüksek manevi gücünü görmezlikten gelenler, büyük bir hesap hatasına düştüler ve önce denizde, sonra da karada hiç de beklemedikleri amansız cevabı aldılar…

Yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından olan 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 107. Yıldönümünü kutluyoruz ve şehitlerimizi şükranla yad ediyoruz.

Çanakkale Zaferi’nin 107. Yılı ve Şehitleri Anma Günü tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de yarın düzenlenecek bir törenle kutlanacak. Kırşehir’deki Şehitler Günü törenleri  yarın saat 10.00’da Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği’ne çelenk sunumu ile başlayacak. Valilik, Belediye, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Kırşehir Şubesi, Kırşehir Şehit Aileleri Derneği, Kırşehir Anadolu Şehit Aileleri Derneği Başkanlığı’nın çelenk koymalarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okunacak. Şehitlerimizin ruhuna Kuran-ı Kerim okunması ve dua yapılmasının ardından tören şehitliğin ziyaret edilmesi ile sona erecek.

Çanakkale Zaferimizin 107. Yıldönümü anma programı saat 10.45’te Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi Salonu’nda başlayacak.  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayacak törende günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak. “Hazin Bir Melek” adlı şiirin okunmasını slayt gösterisi izleyecek. Program “Şühedanın İzinde” konulu müzik dinletisi ile sona erecek.

         Saat 12.00’de ise Cacabey Meydanı’nda “Bayrakla Birleşen Şehitlerimiz” konulu Resim ve Fotoğraf Sergisi’nin açılışı yapılacak. Cuma namazı öncesi saat 12.30’da Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde bir Mevlid Programı gerçekleştirilecek.

Çanakkale Zaferi’nin 107. Yılı ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri akşam saat 19.30’da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi, Muharrem Ertaş Salonu’nda “Çanakkale Şehitleri” konulu drama gösterimiyle sona erecek.

Kırşehir “18 Mart Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Çanakkale Savaşı'nda 448 evladını şehit veren, ardından yapılan Kurtuluş Savaşı'nda da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında yer alarak ülkenin bağımsızlığını kazanmasına büyük katkı vermişti. (HABER: BEYHAN BALLI)

********************************

Kırşehir Türk Ocakları Başkanı Süleyman Doğan:

“Çanakkale Zaferi Türk Milleti’nin neleri

başarabileceğinin en güzel kanıtıdır”

Kırşehir Türk Ocaklar Başkanı Süleyman Doğan 18 Mart Çanakkale Zaferi'ni kutladı.

18 Mart 1915'te tarihin sayfalarına Türk milletinin yeni bir kahramanlık  destanı daha yazdığına dikkat çeken Başkan Doğan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

Çanakkale Zaferi; yalnızca Türk tarihi açısından değil dünya tarihi için de bir dönüm noktasıdır. Kahramanlık ve fedakârlığın doruk noktasına ulaşarak, Viyana önlerinden Anadolu'ya doğru sürekli gerileyen Türk milletinin onur mücadelesidir.

“Her şeyden önemlisi bu zafer, Kurtuluş Savaşı ateşinin yüreklerde yakılıp, milletçe yeniden doğuşun başlangıcı olmuştur. Çanakkale zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır.

Batılı sömürgeci devletlerin “hasta adam” olarak nitelendirdiği ve büyük bir hevesle yok olmasını beklediği Türk Milleti, Çanakkale Zaferi ile birlikte Türk'ün azmini, kararlılığını ve inancını tüm dünyaya bir kez daha ispatlamıştır. Ve bu zafer: Türk’ün bu hasletlerini bütün dünyaya gösterecek zaferler dizisinin başlangıcı olmuştur.

18 Mart 1915'te tarihin sayfalarına Türk milletinin yeni bir kahramanlık  destanı daha yazılmıştır. Bu zafer, tarihin sayfalarına kahramanlık destanı olarak geçerken, Mustafa Kemal ismini de Türk tarihine armağan etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehasını tüm dünyaya duyuran Çanakkale Zaferi, Türk Milleti’nin bağımsızlık mücadelesindeki önderini çok önceden işaret etmiştir. Türk milleti, devrin en modern silahlarıyla donanmış ordularına karşı elindeki imkânlarla şanlı bir mücadele vermiş ve bu mücadele sonucunda çok büyük bir zafer kazanmıştır.

Elde edilen bu zaferle de, inancın ve vatan sevgisinin varlığı halinde en büyük orduların dahi dize getirilebileceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle Türk Ocakları Kırşehir Şubesi olarak 18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, asil kanlarını bu topraklara akıtarak Hakk'a yürüyen aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

“Ne mutlu TÜRKÜM diyene…” (HABER: BEYHAN BALLI)

*****************************************************

Eğitim-Bir-Sen Kırşehir Şube Başkanı Fatih Mehmet Yavuz:

“Çanakkale, emperyalist birliklere  karşı imanla direnenlerin zaferidir”

Eğitim-Bir-Sen Kırşehir Şube Başkanı Fatih Mehmet Yavuz, 18 Mart Çanakkale Zaferi 107. Yıldönümü dolasıyla bir mesaj yayınladı.

“Çanakkale, emperyalist birliklere karşı imanla direnenlerin zaferidir” diyen Başkan Yavuz, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Milletimizin hafızasına ‘hürriyet’ olarak kazınmış, millî ruhumuza ‘istiklal’ olarak işlemiş, örnek bir kahramanlık destanı olan Çanakkale Zaferi’nin 107. yılını aynı inanç ve şuurla idrak ediyoruz.

“Kendi batıl medeniyetlerinin dışında kalan herkesi sömürge yapmak isteyen emperyalistler, hasta adam olarak gördükleri devletimizi bir çıkarmayla aşmak, vatanımızı bölmek, milletimizi boyunduruk altına almak için yeryüzünün birçok noktasından topladığı askerle Çanakkale önlerine dayandı. Buna karşılık, tarih boyunca imanından aldığı güçle misyonunu hiçbir zaman kaybetmeyen milletimiz, bağrından çıkardığı vatan evlatlarıyla kuşatmayı kırdı; zaferden oldukça emin görünen düşman donanmasını denizin derinliklerine ve tarihe gömdü. Böylece varlığımızın son savunma hattını temsil eden Çanakkale geçilemedi. Çanakkale’yi geçilmez kılan, kıtalar büyüklüğündeki cesur yüreğimizin bütün hesapları bozan direnci, imanı, kararlılığıydı.

“‘Çanakkale geçilmez’ demek, sadece o günün konjonktürel kararı değil, özgürlük ve vatan sevgisiyle yaşayan bir milletin varoluş şuuru ve yeminidir. Bu şuur ve imanla kızılca kıyameti andıran bir hercümerç içinde denizde ve karada ölümüne yürütülen mücadele ve mücahede ile düşman gemileri, beslenen hain emeller, hayallerle birlikte boğazın derin sularına gömülmüştür. Zafer şenliği hazırlığı yapanlar, trajik bir ölüm ayini yapmak durumunda kalmıştır.

“Gelecek nesillerin istiklal ve istikbali için geri dönmeyi düşünmeksizin ‘cehennem olsa geleni, göğsünde söndüren’ ecdadımız, olağanüstü bir direnişle şehit ve gazi olarak varlığını vatanına ve milletinin onurlu bekasına armağan etmiştir.

“Çanakkale, istiklal savaşımızın ön sözüdür. İftiharla kutladığımız Çanakkale Zaferi, zillet içinde yaşamaktansa izzet içinde ölmeyi yeğleyen imanlı, onurlu kararlılığın, millet olarak esarete asla teslim olmayan ruhun zaferle sonuçlanan destanıdır. Çanakkale, zalim ve emperyalist güçlerin birleşik işgaline karşı, bütün mazlumların birleşip direnmesi, birleşik emperyalist saldırıya karşı inancın, onurun, insanlığın birlikte savunmasıdır.

“Çanakkale, maddeye karşı maneviyatın, ırkçılığa karşı insanlığın, barbarlığa karşı medeniyetin, zulme karşı adaletin, zorbalığa karşı onurun, asaletin, izzetin, sabrın, duanın, dayanmanın zaferidir. Çanakkale, millet olmanın, bir ve bütün olmanın, kardeşçe direnmenin zaferidir. Çanakkale, tarihe kanımızla yazdığımız bir kahramanlık destanı olmasının yanı sıra, özgürlük aşkını ruhumuza kazımanın da savaşıdır.

“Bir medeniyetin sorumluluğunu yüklenmiş ruhumuzun temel değerlerini besleyen bütün bu yaşanmışlıklar, dün olduğu gibi, bugün de bizlere ilham ve güç vermektedir, yarın da vermeye devam edecektir. Çanakkale Zaferi, bütün mazlum milletlere örneklik teşkil eden tarihsel bir dönüm noktası olmuştur.

“Eğitim-Bir-Sen olarak, Çanakkale destanını ve ruhunu eğitimle çocuklarımıza en iyi şekilde anlatmak ve aktarmak; dünü anlamalarını, bugünü kavramalarını, geleceğe bu bilinçle yürümelerini sağlamak en önemli vazifelerimizden biridir. Çanakkale Zaferi’nin 107. yılında, vatanımızda onurlu, özgür bir şekilde yaşamamızın bedelini canlarıyla ödeyen, Çanakkale’yi geçilmez kılan şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER