“Çanakkale ruhunun hâkim  olduğu bir devleti kimse yıkamaz”

“Çanakkale ruhunun hâkim  olduğu bir devleti kimse yıkamaz”

İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen: 

“Çanakkale ruhunun hâkim 
olduğu bir devleti kimse yıkamaz”

İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen, 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. Yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaparak gençlere seslendi.
“18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi “Çanakkale geçilmez” dedirten tarihi zaferin 106. yıl dönümü… Bir ulusun tarihe adını bir kez daha altın harflerle yazdırdığı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki Türk askerinin kanıyla, canıyla düşmana geçit vermediği kutlu zafer. 
Böyle önemli bir zaferin 106. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen, bütün gençleri her fırsatta Çanakkale Şehitliğini mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ederek şunları ifade etti:
“Değerli Kırşehirliler,
“Bugün 18 Mart 2021, tarihin en görkemli zaferlerinden birinin üzerinden 106 yıl geçti. Tarihimizin müstesna şahitleri ve şehitleri olan aziz ecdadımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Bu anma günleri onları biraz daha tanımak ve minnet duygularımızı bir kez daha duyurmak için önemli vesilelerdir. Bu günler, yurt ve millet için atalarımızın en değerli varlıkları olan canlarından nasıl vazgeçtiklerini anlamak, o fedakârlık ruhunu bir nebze içimizde hissetmek için tefekkür etme zamanıdır.
“Hepinizin bildiği gibi, tarih, bundan tam 106 sene önce, dönemin en teknolojik orduları karşısında; imanın, azmin, fedakârlığın zaferine şahitlik etmiştir. Bu imanın çeliğe karşı zaferidir. İstiklâl Marşımızın şairi merhum Mehmet Akif Ersoy, bu ruhu
“Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
“Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var,
“Ulusun, korkma, nasıl böyle bir imanı boğar
“Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” mısraları ile ölümsüzleştirmiştir.
“Değerli hemşerilerim, eğer bu mısraları okurken tüyleriniz diken diken olmuyorsa, kalbimizde bir heyecan olmuyorsa, ecdadımızı tanıma ve onlara layık olma yolunda ruhumuzda bir gayret belirtisi uyanmıyorsa; ecdadımızın o günlerde ne zahmetlere katlanarak bize bu vatanı armağan ettiğini bilmiyoruz ya da yeterince anlamamışız demektir. O yokluk günlerinde, savaşın o ağır şartlarında canını hiçe sayarak kurşunlara göğsünü siper eden o fedakâr ruhlu fidanların bir kısmı çocuk denecek yaşlarda idi. Şu an sofrasındaki yemeği beğenmeyen yeni nesle, o günkü savaş yemek menüsünden birkaç misal vermek istiyorum.
“43. Alay 1. Piyade Taburu 1. Bölük, 1915 yılı yemek listesi;
“15 Haziran; Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yağlı buğday çorbası ve ekmek.
“26 Haziran; Sabah: Yok. Öğlen: Yok. Akşam: Üzüm hoşafı, ekmek.
“18 Temmuz; Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yarım tayın ekmek.
“21 Temmuz; Sabah: Yarım ekmek. Öğlen: Yok. Akşam: Şekersiz üzüm hoşafı, ekmek Yok…
“O zor şartlarda bile ordumuzun her neferi ayrı bir destan kahramanı oldu. Bunlardan biri de Çiçekdağı Safalı köyünden Mehmet Çavuş’tur. Bu vesileyle kendisine ve bütün Çanakkale kahramanlarına minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
“Sevgili Kırşehirliler; canını kurban ederek bize bu özgür vatanı armağan eden o asil ecdadımız şu an burada olsa bizim şu anki halimize şahit olsaydılar; yani büyüklerine saygısız, millet bilincinden mahrum, keyfinden başka derdi olmayan, ideali sadece rahat para kazanmak olan bu neslin şu halinden memnun olurlar mıydı? Ve de biz o aziz ruhlu şehitlerimize ve atalarımıza layık olma çabasını gösterebiliyor muyuz? Ne yazık ki, hayatımızı rahat geçirme derdine düştüğümüz için cennet mekân ecdadımızın kafilesinden ayrı düştük.
“Geleceğimizin teminatı olan genç nesle naçizane bir tavsiyede bulunmak isterim. İlk fırsatta Çanakkale Şehitliğini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Oraya gittiğinizde; Bağdat'tan Halep'ten, Bakü'den, Üsküp'ten, Kars'tan, Edirne'den, Kosova'dan, Diyarbakır'dan, Ankara'dan ve yurdun her köşesinden vatan evlatlarının orda omuz omuza savaşıp koyun koyuna yattıklarına şahitlik edeceksiniz. Üstüne bastığınız ve vatan dediğimiz bu toprağa bakışınız değişecek. Çünkü;
"Bu millet çok defa cefa çekti.
“Toprağa nurdan şehitler ekti.
“Böyle bir dava dünyada tekti.
“Böyle davaya böyle gerekti” diyecek, hissedeceksiniz.
“Sevgili gençler, Çanakkale ruhunun hâkim olduğu bir devleti kimse yıkamaz, böyle bir milleti kimse bozamaz. Geliniz, silkinelim. Vatan için canlarını ve kanlarını akıtarak bu toprakları vatan yapanların torunları olduğumuzu hatırlayıp, onların bizlere mirası olan bu vatanı sevip canımızdan aziz bilelim. Ve maddi ve manevi değerlerimizi diri tutup çalışarak; ahlakta, sanayide, bilimde, teknolojide devletimizi dünyada layık olduğu yerlere çıkaralım.
“Bu duygu ve düşüncelerle başta Çanakkale ruhunun mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kumandanlarımızı, Çanakkale’de şehitlik ve gazilik mertebesine erişmiş Mehmetçiklerimizi saygı, minnet ve dua ile anıyorum. Yüce Allah onlara layık torun olmayı bizlere nasip etsin, diyorum. Hepinizi saygı ile selamlıyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER