BÜYÜK ÖNDERİMİZ YARIN KIRŞEHİR’DE

BÜYÜK ÖNDERİMİZ YARIN KIRŞEHİR’DE

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 102 yıl önce yarın ilimize gelmiş ve Kırşehir halkı O’nu coşkuyla bağrına basmıştı

BÜYÜK ÖNDERİMİZ YARIN KIRŞEHİR’DE

Birinci Dünya Savaşı sonrasında yurdumuzun yer yer işgal edilmesi ve İstanbul yönetiminin acze düşmesiyle Samsun'da yaktığı kurtuluş meşalesini Erzurum ve Sivas Kongreleriyle sürdüren, halka şevk ve moral veren Ulu Önder Atatürk'ün Ankara'ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından Kırşehir'e gelişinin 102. yıldönümü kutlanıyor.

Büyük Önder Atatürk'ün halkla beraber bir ölüm kalım savaşına girdiği o günlerde Heyet-i Temsiliye Reisi olarak Ankara'ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından 24 Aralık 1919'da Kırşehir'e gelişinin 102. yıldönümü kutlama programı yarın saat 10.00'da Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı'na Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayacak. Ardından saat 10.30'da Kılıçlı Köprüsü-Basın Anıtı-Atatürk Caddesi-Gazi Parkı güzergahında kortej yürüyüşü gerçekleştirilecek. Ve ardından Gazi Parkı'nda anma programı başlayacak.

Bir asır önce Kırşehir'e gelişinde çamur içinde, yağmur ve soğuk altında kendisini bekleyen yoksul halk ve çocukların kendisinden esirgemedikleri sevgilerine karşılık halka birkaç kelime etmek üzere Yenice Mahallesi'nde boş arsada bir kaya parçasının üzerine çıkarak, “Bu makûs talihi yeneceğiz. Çocukları daha fazla üşütmeyin” dediği yer olan Gazi Parkı'ndaki anma programı Kale'den üç pare top atışıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayacak törende Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile Vali İbrahim Akın'ın konuşmalarını öğrencilerin şiirler okuması izleyecek.

Kutlamalarda Büyük Önder Atatürk'ün Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defteri'ne yazdığı metin ile gençlerin Atatürk'e cevabı okunacak.

Saat 11.30’da da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişi ve Kırşehir’in Milli Mücadeleye Katkısı” konulu bir konferans gerçekleştirilecek. “Atatürk'ü Anma Kros Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilimize gelişlerinin 102. yıldönümünde ayrıca Kırşehir Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi Muharrem Ertaş Salonu'nda saat 12.00'de “Atatürk'ün Kırşehir'e Gelişi” konulu konferans ve Atatürk'ün Sevdiği Türküler söylenecek. Akşam saat 18.00'de de havai fişek gösterileri yapılacak.

KAMAN'DAN ANKARA'YA GEÇİŞ

Mustafa Kemal'in Heyet-i Temsiliye ile 25 Aralık 1919'da Kaman'a gelişinin yıldönümünde 19 Aralık'ta İlçe Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde Atatürk'ü Anma Kros Yarışması yapıldı.

Atatürk'ün Kaman'a gelişi de 25 Aralık Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenecek törenle kutlanacak.

Tören saat 10.00'da şanlı Türk bayrağımızın Cumhuriyet Meydanı'na getirilmesi ile başlayacak. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından protokol konuşmalarıyla sürecek. Program, şiirlerin okunması ve türkü dinletisi sonrasında ödül töreni ile tamamlanacak.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye Üyeleri'nin Mucur, Kırşehir ve Kaman'ı onurlandırışlarının 102. Yıldönümü etkinlikleri ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile okullarda hafta boyunca çeşitli etkinliklerin organize edileceği bildirildi. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER