'Burası artık Valilik binası dışında başka bir amaç için kullanılamaz'

'Burası artık Valilik binası dışında başka bir amaç için kullanılamaz'


Kırşehir Mimarlar Odası İl Temsilcisi Mehmet Kurt, Valilik binası tartışmalarına katıldı:

“Burası artık Valilik binası dışında başka bir amaç için kullanılamaz”

Kırşehir Mimarlar Odası İl Temsilciliğine üçüncü kez seçilen Mehmet Kurt, Kırşehir gündemindeki çeşitli konulara değindi.
Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehir’e gelişinin 100. Yıldönümünü değerlendiren Mehmet Kurt, “Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önderimiz Atatürk, Kırşehir’e uğramadan Ankara’ya gidebilirdi. Ama O büyük insan Kırşehir halkının ne kadar ufku açık, demokrat ve aydın bir il olduğunu gözlemlemiş ve onların desteğini almak üzere Kırşehir’e gelmiştir. Kırşehirliler de onun izinde ve yolunda olduğunu her fırsatta göstermiştir” dedi.
Kırşehir’de tartışmaların yaşandığı yeni Valilik Binası’nın temeli atılmadan önce kendilerinin yer seçiminin yanlış olduğunu her fırsatta dile getirdiğini belirten Mehmet Kurt, bu konuda da şunları ifade etti:
“Kırşehir’in günden güne gelişip büyüyen bir il olduğunu gözlemliyoruz. Bu nedenle Kırşehir’e yeni bir valilik binası yapılması gündeme gelince biz de düzenlenen her toplantıda bu konudaki görüş ve düşüncelerimizi dile getirmiştik. Valilik binasının Ankara Caddesi’ne değil, daha büyük bir alanda, başka bir yere yapılarak, ilimizin gelişimine katkı sunacağını ifade etmiştik. Bizim bu söylemlerimize dönemin Valisi Necati Şentürk, bina yerinin mevcut yerine yapılacağını ifade etmişti. Yani bizim bu konudaki görüş ve düşüncelerimiz dikkate alınmamıştır. Şimdi gelinen noktada tekrar Valilik binasının bu şekilde gündeme getirilmesinden son derece rahatsızlık duyuyoruz. Burası artık Valilik binası dışında başka bir amaç için kullanılamaz. Çünkü burası Valilik binası ya da Hükümet Konağı olarak projelendirilip, kat yüksekliği, kolon açıklıkları buna göre dizayn edildi. Hükümet Konağı da bir ilde en yüksek mülki amirin makamının bulunduğu binalardır. Dolayısıyla o ilde devleti temsil ettiği için en heybetli ve görkemli binaya sahip olması gerekiyor. Bu nedenle bu devasa makamı Valilik makamı yerine başka bir amaçla değerlendirmek o ile ve makama yapılacak en büyük yanlışlık olacaktır. Bu saatten sonra buranın başka bir amaçla, başka kişi ve kurumlara verilmesi Kırşehir’e katkıdan çok zarar verecektir. Artık bu konuda yapılan tartışmalara son verilmelidir. Yer seçimi yanlış olabilir. Ama artık bu konu kapanmış ve bina Valilik binası olarak inşa edilmiştir. Ayrıca bu binanın sadece temeli için 12 milyon lira harcandığı da unutulmamalıdır. Kim nasıl karar veriyor, sivil toplum kuruluşlarının bu konuda fikirleri nedir denmeden, ‘ben yaptım oldu!’ mantığı ile hareket edildiği sürece bu tür tartışmalar hep oluyor ve olacaktır da. Ancak bu durum da hem ilimize, hem de ülkemiz ekonomisine büyük zarar veriyor.” (HABER: BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER