BELEDİYE’NİN LAVANTA ŞÖLENİ’NE YOĞUN İLGİ

BELEDİYE’NİN LAVANTA  ŞÖLENİ’NE YOĞUN İLGİ

Başkan Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir’in Koku Vadisi Lavanta Bahçesi’nde Kübra Kızıl ve Ebu Yahya Şahin çiftinin de nikâhlarını kıydı

Kırşehir Belediyesi’nin ikincisini düzenlediği Lavanta Şöleni Pazar günü yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Güldiken Mahallesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü karşısında oluşturulan Lavanta Bahçesi’nde 3 Temmuz Pazar günü saat 12:00 ile 17:00 arasında yapıldı. 2. Lavanta Şöleni için Lavanta Bahçesine gelen hemşehrilerimiz, davul zurna ekiplerince karşılandı.

Lavanta Şöleni’ne Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Boztepe Belediye Başkanı Hüseyin Takan, Akpınar Belediye Başkanı Şükrü Turgut, CHP İl Başkanı Baran Genç ve İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen ile birlikte yoğun bir katılımın olduğu gözlemlendi.

Şölen açılış konuşmasını Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Polat yaptı ve bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Kuraklığın giderek artması ile birlikte Lavanta ekiminin önemli bir alternatif tarım ürünü haline geldiğini belirten Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ise konuşmasında, yapmış oldukları çalışmalarla Lavantanın da Kırşehir’de yetiştirilebileceğini vurgulayarak ekonomik değeri yüksek olan Lavantaların Kırşehir çiftçisi için önemli bir alternatif olduğuna dikkat çekti.

2020 yılında ilk hasadın, 2021 yılında da ikinci hasadın yapıldığını hatırlatan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, yapılan hasatla birlikte çiçeklerin kurutulduğunu ve Kırşehir halkına tanıtım amaçlı dağıtıldığını dile getirdi.

Kırşehirli üreticilerin dikkatini Lavantaya çekmek istediklerini söyleyen Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, ilerleyen süreçlerde bu alanda ülke ihtiyacına da katkı sunmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Başkan Ekicioğlu, “Yaz boyunca Lavanta Bahçesini sürekli ziyaretçilere açık tuttuk, daha önceki şölenimizden iki üç kat daha fazla ziyaretçi olduğunu görüyoruz. Açık bulunduğu süre içinde yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret edeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

2. Lavanta Şöleni alanında Lavanta Yağı, Lavanta Kesesi, Lavanta Fidesi stantları kuruldu. Alanda ayrıca Kadın Girişimi Kooperatifi Standı da ilgi gördü.

Saat 17.00’ye kadar süren etkinlikte, çocuklar için palyaço gösterileri, balon dağıtımı, halkımızın da katılımıyla Lavanta kesimi yapıldı ve Panoramik fotoğraf çekim köşeleri oluşturuldu.

Başkan Ekicioğlu, Lavanta Bahçesinde yapılan Lavanta Şölenine çevre iller ve ilçelerle birlikte katılan tüm hemşehrilerimize teşekkür etti.

Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ise lavantanın aslında Akdeniz bitkisi olduğunu ancak Kırşehir'de de üretildiğine şahit olduklarını belirterek, "Kırşehir'de ilk kez Lavanta üretildi. Bu Lavantalar çok yakın zamanda hem Kırşehir'e hem de Türkiye'ye büyük katma değer sağlayacak." dedi.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Saat 14.30’da Lavanta Bahçesi’nde Kübra Kızıl ve Ebu Yahya Şahin Çiftinin de nikâhlarını kıyarak genç çifte mutluluklar diledi. (KIRŞEHİR, AA)-HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah Aydın
Abdullah Aydın - 1 ay Önce

Belediye Başkanı nı başarılı buldum,temiz bir kent olmayı başarmış ,hele ki lavanta özel bir çiçek,çok güzel buluyorum

SIRADAKİ HABER