Başkan Ekicioğlu’ndan Nevruz Bayramı ve Dünya Şiir Günü mesajı yayınladı

Başkan Ekicioğlu’ndan Nevruz Bayramı  ve Dünya Şiir Günü mesajı yayınladı

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu 21 Mart'ın Nevruz Bayramı ve Dünya Şiir Günü olması nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Nevruz geleneğinin sadece baharın gelişi değil, bolluk ve bereketin de simgesi olduğuna dikkat çeken Başkan Ekicioğlu, mesajında şunları ifade etti:

"Nevruz 21 Mart tarihi olarak esas alınan, yeni yıl ya da bahar bayramı olarak adlandırılan ve geleneksel olarak kutlanan bir kültür mirasımızdır. Nevruz geleneği sadece baharın gelişi, bolluk ve bereketin simgesi değildir. Nevruz aynı zamanda toplumlar arası kültürel çeşitliliğe katkıda buluna, uzlaşma ve komşuluk ilişkilerine katkıda bulunan, dayanışma değerlerini teşvik eden ve nesiller arası iletişimin en güzel örnekleri arasındadır.

Kırşehirli hemşerilerime baharı birlikte karşılayacağımız bugünlerde umudu birlikte ekmenin, dayanışmanın, eşitliğin, kardeşliğin ve birlikte yönetme kültürünün bilinciyle daha güzel bir Kırşehir için tüm hemşehrilerimin Nevruz Bayramı’nı kutluyorum.”

Nevruz Bayramı ile birlikte 21 Mart’ın Dünya Şiir Günü olduğunu belirten Başkan Ekicioğlu, “Bugün aynı zamanda Dünya Şiir Günü'dür. 21 Mart Dünya Şiir Günü; UNESCO şiirin insanlar arasında evrensel bir dil olarak yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla 1999 yılında ilan ettiği ve tüm dünyada kutlanan bir gündür. Ülkemizde de insanların birbirine şiir armağan ettiği ve şairlerimizin tekrar hatırlandığı bir gün olarak kutlanmaktadır. Bizler Kırşehir'de yaşayanlar olarak; yeni bir hayatın mümkün olduğunu düşünenler olarak Kırşehir'imizi Anadolu'nun ortasında baharı karşılayan şiirlerle büyütmeye davam edeceğiz. Çocuklarımız en güzel umutlarla, şiirlerle büyüyecek!" dedi. (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER