Başkan Ekicioğlu'ndan Neşet Ertaş'ı anma mesajı

Başkan Ekicioğlu'ndan Neşet Ertaş'ı anma mesajı


Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 8 yıl önce vefat eden ünlü saz ve söz ustası, “Bozkırınız Tezenesi” Neşet Ertaş’ı, ölüm yıldönümünde saygı, özlem ve rahmetle andıklarını açıkladı.
25 Eylül 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Neşet Ertaş’ı her yıl olduğu gibi yıl da adına uygun bir şekilde anmak istediklerini, ancak Covud-19 salgının buna engel olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, yayınladığı anma mesajında şunları ifade etti:
“Dadaloğlu, Karacaoğlan ve Pir Sultan ile başlayıp Aşık Seyfullah, Bulduk Usta, Aşık Said, Çekiç Ali, Hacı Taşan ve babası Muharrem Ertaş ile devam eden kadim bir geleneğin içinden doğup gelmiş, kendi yarattığı tarz ile gönülden gönüle kapılar açmış Kırşehir’in gururu Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 8. yılında saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz.
“Geçen yıl düzenlemiş olduğumuz Neşet Ertaş Anma Etkinlikleri’ne bilindiği üzere ülkemizin çok değerli aydınları, sanatçıları ve akademisyenleri ve tabi ki en önemlisi Neşet Ustamızın ailesi de katılım göstermişti. Bu yıl anma etkinliğini daha kapsamlı hale getirecektik ancak Pandemi koşulları buna engel oldu.
“Yüzlerce yıldan beri süregelen bu eşsiz geleneğin başkenti Kırşehir, UNESCO Dünya Müzik Şehri olarak tarihsel ve kültürel olarak evrensel anlamda da tescillenmiş oldu.
“Dünya Müzik Şehri olarak, başta ustalarımız olmak üzere akademisyenler ve sanatçılar ile birlikte bozlak kültürünü ve Anadolu Abdal Geleneği’ni geliştirecek çalışmalarla gelecek kuşaklara bu kültürü en iyi şekilde ulaştıracağız.
“Hayata karşı mütevazi duruşuyla, kimseyi ayırmadan herkesi dost edinebilmiş, engin gönül insanı, bizi biz yapan bütün değerleri sazına ve sözüne dökmüş Anadolu’nun Bilgesi Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 8. yılında bir kez daha saygı, özlem ve rahmetle anıyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER