“Atatürk’ü ilimizde ağırlamanın  onurunu 101 yıldır yaşıyoruz”

“Atatürk’ü ilimizde ağırlamanın  onurunu 101 yıldır yaşıyoruz”

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu:

“Atatürk’ü ilimizde ağırlamanın 
onurunu 101 yıldır yaşıyoruz”

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 24 Aralık Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişinin 101. Yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ilimizde ağırlamanın onurunu 101 yıldır yaşadıklarını söyledi.
Ulu Önder’in çizdiği aydınlık yoldan, Cumhuriyet değerlerinden asla vazgeçmeyeceklerini, bundan tam 101 yıl önce Kılıçlı Köprüsü’nde bulunan gençlerin azim ve kararlılığıyla bir kez daha bildirdiklerini belirten Bakan Ekicioğlu, yayınladığı mesajda şunları ifade etti:
“Anadolu topraklarının emperyalistler tarafından işgal edilmesi sonucunda; çaresizlik duygusunun adeta bir karanlık gibi çöktüğü o zor şartlarda Anadolu’ya bir güneş gibi doğan Büyük Önder Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması sonucu başlayan bağımsızlık mücadelesi ve ardından yapılan Erzurum ve Sivas Kongreleri’nde alınan kararlar doğrultusunda; Anadolu Halkı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde işgallere karşı onurlu direnişini başlatmıştır.
“Anadolu halkının birlik ve beraberlik ruhunu perçinleştirmek ve direniş ve kurtuluş ruhunu tüm Anadolu’ya yaymak amacıyla, Kurtuluş Mücadelesi’ne önderlik eden Heyet-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları kongreler sürecinin ardından Anadolu’da karargah olarak seçtikleri Ankara’ya geçerken 24 Aralık 1919 tarihinde Kırşehir’e uğramışlardır.
“Soğuk bir kış günü Kırşehir’de Kılıçlı Köprüsü mevkiinde çoğu gençlerden oluşan kararlı ve inançlı Kırşehir halkı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Heyet-i Temsiliye Üyelerini karşılayıp, Milli Mücadele kahramanlarını adeta bağırlarına basmış, Kurtuluş ve Kuruluş yolundan asla vazgeçmeyeceklerini bildirmişlerdir.
“Kırşehirliler olarak, o zor şartlar altında, büyük bir kararlılık göstererek Anadolu Halkı’na önderlik eden ve destan niteliğinde bir kurtuluş mücadelesi sonucunda ülkemizi bağımsızlığa kavuşturan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü ilimizde ağırlamanın onurunu 101 yıldır yaşıyoruz. O’nun çizdiği aydınlık yoldan ve bizim için ekmek, su kadar önemi olan Cumhuriyet değerlerinden asla vazgeçmeyeceğimizi, bundan tam 101 yıl önce Kılıçlı Köprüsü’nde bulunan gençlerin azim ve kararlılığıyla bir kez daha bildiriyoruz.” (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER