“AKP iktidarı çiftçiyi yine piyasa ve tüccarın insafı ile baş başa bırakmıştır”

Milletvekili İlhan, ayçiçeği üreticilerinin sorunlarını gündeme getirdi...

“AKP iktidarı çiftçiyi yine  piyasa ve tüccarın insafı  ile baş başa bırakmıştır”


         CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Kırşehir’de ayçiçeği üreten çiftçilerin fiyatlarda yaşadığı düşüklüğe tepki gösterdi.

Binlerce çiftçinin ürününü Karadenizbirlik'e emanete bırakıp ürününe ton başına en az 15 bin lira fiyat beklerken fire düşürülerek 10 bin liranın altında bir rakama mahkûm edildiklerini belirten Milletvekili Metin İlhan, hükümetin çiftçinin mağduriyetine zaman geçirmeden gidermeleri gerektiğini açıkladı.

Milletvekili İlhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

        

“Süregelen ekonomik krizlerden en çok etkilenenlerin başında çiftçilerimiz gelmektedir zira iki yıldır çiftçilerimiz ürün girdilerindeki astronomik fiyat artışları sebebiyle büyük oranda ürünlerini zararına yetiştirmişlerdir. Ayçiçeği, şeker pancarı buğday ve arpanın artık stratejik ürünler haline geldiğini geçen sene yaşanan kriz ve olaylar ile çok acı bir şekilde Türk halkı olarak deneyimledik. Ancak maalesef Hükümet bundan ders almışa benzememektedir. Çünkü geçtiğimiz sene ülkemizde yaşanan ayçiçeği yağı krizinin ardından çözüm olarak binbir türlü zorluk çekilerek Rusya'dan 6 bin ton ayçiçek yağı ithal edilmişti. Görünen o ki Türkiye'nin tarım politikasını ithalata bağımlı hale getiren AKP iktidarı çiftçiyi yine piyasa ve tüccarın "insafı" ile baş başa bırakmıştır.

“Bakınız, şu an çiftçimiz yağlık ayçiçeğini hasat etmeye başladı. Ancak daha düne kadar tonunu 11.500 lira civarında alıcı bulan ayçiçeği, Karadenizbirlik'in fiyat manipülasyonu yaparak alım fiyatını 10.500 liraya çekmesiyle çiftçimizde şok etkisi yaratmıştır. Binlerce çiftçimiz ürününü Karadenizbirlik'e emanete bırakıp ürününe en az 15 bin lira fiyat beklerken oluşacak fire ile birlikte 10 bin liranın altında bir rakama mahkûm edilmişlerdir! Bunun adı piyasa ekonomisi değildir zira hiçbir piyasa ekonomisinde üretici zarara zorlanamaz! Bu sebeple 3 maymunu oynayan Hükümet ve Tarım Bakanlığı zaman kaybetmeksizin bu mağduriyeti giderecek adımları atmalıdır aksi halde stratejik bir ürün haline gelen ayçiçeğinde Türk çiftçisi ekim yapamayacak duruma gelecektir!” (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER