AHİLİK BAŞKENTİ KIRŞEHİR’DE 35. AHİLİK HAFTASI BAŞLIYOR

AHİLİK BAŞKENTİ KIRŞEHİR’DE  35. AHİLİK HAFTASI BAŞLIYOR

KIRŞEHİR’DE bir hafta, yurt genelinde de bir gün kutlanan 35. Ahilik Haftası ile 58. Esnaf Bayramı kutlamaları Pazartesi günü başlıyor.

Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkârların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran'ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, "Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut" prensibi temel alınarak 58 yıldır bayram, 35 yıldan bu yana da hafta niteliğinde, Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar gerçekleştirilecek.

12-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecekolan Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı kutlama programına göre, 13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran'ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen 35. Ahilik Haftası kutlamaları şehrimizde bir hafta süreyle çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

 Kırşehir Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, 12-18 Eylül'deki kutlamalar, Pazartesi günü Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ve Ahi Evran-ı Veli'nin türbesini ziyaretle başlayacak. Kutlamaların ilk gününde Ahi Evran Veli Külliyesi ile Neşet Ertaş Kültür Merkezi arasında mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü düzenlenecek.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde resmi açılış programının yapılacağı 12 Eylül'de, deri işi ile ilgili sergiler ve Türksoy Kültür Başkentleri Sergisi'nin açılışı gerçekleştirilecek. Aynı gün Cacabey Meydanı'nda Ahiler Çarşısı ve mesleki tanıtım çadırlarının açılışının ardından akşam düzenlenecek konser programında sanatçılar sahne alacak.

Etkinlikler kapsamında 13 Eylül'de Ahi Kitap Fuarı açılışı, Ahilik Geleneksel Okçuluk Turnuvası ve Kabza Töreni, "Kırşehir Arkeoloji Tarihi ve Medeniyetimizin Mayası Ahilik" konferansı düzenlenecek.

Kutlamaların diğer günlerinde tiyatro gösterileri, yöresel yemek yarışması, konferanslar, konserler, şiir dinletileri, fidan dikimi, ilçe günleri, İç Anadolu Kadın Kooperatifleri Buluşması, Genç Ahiler Yöresel Sanat Sergisi Açılışı ve Helebiş Gecesi, Ahi Evran Veli Mevlit Programı ve farklı etkinlikler yapılacak.

Haftanın kapanış programının düzenleneceği 17 Eylül'de Cacabey Meydanı'nda Yılın Çırağı, Kalfası, Ahisi ve Ahilik Hizmet Ödülü sahiplerine takdim edilecek, şet kuşanma töreni gerçekleştirilecek. Aynı gün, Jandarma Genel Komutanlığınca bando gösterisi, mehter bölüğü konseri ve helikopter gösterisi yapılacak.

18 Eylül'de ise konuklar, Kırşehir'in tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret edecek. Kutlamalar boyunca konuklara her gün Ahi pilavı ve helvası ile şerbet ikram edilecek. (HABER: NECLA BAĞCI)

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2022, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER