“Ahi Babamızı saygıyla anıyoruz” 

“Ahi Babamızı saygıyla anıyoruz” 

 Milletvekili Metin İlhan:
“Ahi Babamızı saygıyla anıyoruz” 

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü’nün vefatının üçüncü yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayınladı.
“Ahi Baba” Mustafa Karagüllü'nün Ahilik kültürüne, memleketimize sunduğu katkılar nedeniyle hiçbir zaman unutulmayacağına dikkat çeken Milletvekili Metin İlhan, yayınladığı anma mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Ahilik, tarihten bu yana büyük ve derin bir kültür olarak Anadolu topraklarında kendini gösteren, her daim değerlerini koruyup yaşatacak olan bir toplumun geleneklerine, göreneklerine, örf ve adetlerine sahip çıkarak kendi kültürünü ileriye doğru taşımasında önemli bir yapı sayılmaktadır.
“İnsanların iyi, ahlaklı, dürüst bir şekilde dostluk, kardeşlik ve dayanışma gibi güzel huyları bir bütün olarak kendi içinde birleştirdiği bir toplum yaratma amacında olan ahilik, aynı zamanda halkın farklı iş kollarında yetişip gelişmesini de ön gören bir düzeni oluşturmaktadır.
“Ahilik geleneği, insanların sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel açılardan her dalda kendilerini geliştirmesine katkılar sunmuştur. Toplumsal, felsefik, sanat ya da ekonomi konularının hangisi için olursa olsun insanların mutlak suretle kendilerini geliştirmesi gerektiği vurgusu yaparak eğitim görmeleri adına onları desteklemiş ve önünü açmıştır.
“Bu düşünceler ışığında; ahilik kültürünün en önemli değeri ve bilge bir kişi olan Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün de hem memleketimiz Kırşehir’e hem de ahilik kültürüne çok büyük katkılar sunduğunu belirtmek gerekir. Karagüllü; dayanışma, yardımlaşma, paylaşma duygularını ve kültürünü yaşadığı memlekete ve topluma sunduğu örnek davranışlarıyla her adımda sergilemiş olan bir karakterdi. Bu duygularla; ahilik kültürüne, memleketimize sunduğu katkılar, verdiği çabalar, emekler dolayısıyla gurur duyduğumuz ve hiçbir zaman unutulmayacak olan Ahi Baba Mustafa Karagüllü'nün sonsuzluğa uğurlanışının yıl dönümünde saygıyla anıyor, rahmet diliyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER