“19 Mayıs tüm ezilen ulusların özgürlüklerini kazanmalarında esin kaynağı olmuştur”

“19 Mayıs tüm ezilen ulusların özgürlüklerini kazanmalarında esin kaynağı olmuştur”

CHP İl Başkanı Baran Genç:

“19 Mayıs tüm ezilen ulusların özgürlüklerini kazanmalarında esin kaynağı olmuştur”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Baran Genç, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.
CHP İl Başkanı Baran Genç, Atatürk’ün Samsun’a çıktığı günün milli mücadelenin başladığı gün olarak kabul edilmesinin, 19 Mayıs 1919 tarihine büyük bir anlam kattığını belirterek, yayınladığı mesajında şunları ifade etti:
“19 Mayıs bağımsızlık, özgürlük, Cumhuriyet ve demokrasi özlemiyle yanan, işgale-işgalcilere karşı boyun eğmeyen mazlum bir halkın yeniden ayağa kalkış günüdür.  19 Mayıs ile toprakları zorla alınmak, halkı zincirlenmek, geleceği yok edilmek istenen milletimiz kendi kaderini eline almış, 'Ya istiklal ya ölüm' diyerek varoluş mücadelesine başlamıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs'ta Samsun'a ayak basarak kurtuluş meşalesini yakmış, bir ülkenin makûs talihini değiştirmiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve vatanını seven kadın, erkek, genç, yaşlı demeden hep birlikte tarihin akışını değiştiren, dünyaya örnek teşkil eden bir mücadele vermiştir. 19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyetinin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk 'ün Samsun'a çıkışı kurtuluşun başlangıcıdır. Atatürk’ün başlatmış olduğu milli mücadele diğer ezilen devletlere de örnek olmuş ve hepsine emperyalizme karşı mücadele cesaret vermiştir. Buradan cesaret alan ezilen devletlerin birçoğu kendi bağımsızlıklarını ilan etmişler ve hürriyetlerine kavuşmuşlardır. 19 Mayıs bizim kadar olmasa da tüm ezilen ulusların özgürlüklerin kazanmalarında esin kaynağı olmuştur. Dünyanın ve ülkemizin geçtiği bu zor günlerde Covid-19 nedeniyle toplu olarak bir araya gelip bayramımızı kutlayamazsak da bulunduğunuz yerde ve yüreğimizde büyük bir coşkuyla kutlayacağımızdan şüphemiz yoktur, bu vesile ile tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız." (HABER: BEYHAN BALLI)
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aydın Yılmaz
Aydın Yılmaz - 1 ay Önce

Yolunuz açık olsun güzel insanlar hep birlikte el ele

SIRADAKİ HABER