“19 Mayıs Mustafa Kemal’in Milli Mücadele dönemini fiilen başlattığı bir dönüm noktasıdır” 

“19 Mayıs Mustafa Kemal’in Milli Mücadele dönemini fiilen başlattığı bir dönüm noktasıdır” 

Vali İbrahim Akın’dan mesaj:

“19 Mayıs Mustafa Kemal’in
Milli Mücadele dönemini fiilen
başlattığı bir dönüm noktasıdır” 

Vali İbrahim Akın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Mesajında Türk gençliğine seslenen Vali İbrahim Akın, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet ettiğini, yine bu onurlu mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs tarihini “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak gençlere armağan ettiğine dikkat çekti.
Vali Akın mesajında şunları ifade etti:
“19 Mayıs 1919 tarihi, Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının işgal kuvvetlerini topraklarımızdan söküp atmak için Samsun'dan Anadolu’ya çıkarak Milli Mücadele dönemini fiilen başlattığı bir dönüm noktasıdır.
“Anadolu’da alınan kararların ardından tarihe gömülmek istenen milletimiz birlik ve beraberlik ruhuyla ülkesini savunarak, özgür ve müreffeh yarınların temellerini atmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluşu ile neticelenen bu mücadele esaret altındaki milletlere de örnek teşkil etmiştir.
“İstiklal Mücadelesi’ni zafere taşıyan ve ecdadımızdan bizlere miras kalan bu milli birlik ve dayanışma ruhu, bugün ülke olarak sahip olduğumuz tüm kazanımlara aynı şevkle sahip çıkmamızı, ülkemizi daha ileriye taşımak için durmadan çalışmamızı, geleceğe umutla ve güvenle bakmamızı sağlamaktadır.
“Sevgili Gençler,
“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadelemizin başlangıç noktası olan 19 Mayıs’ı genç nesillere bayram olarak hediye etmiş ve ülkemizin geleceğini Türk gençliğine emanet etmiştir. Bu sebeple ülkemizin belirlediği hedeflere ulaşmasındaki en büyük gücümüz sizlersiniz. Dün olduğu gibi bugün de ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kastedecek güçlere karşı devletimizi sizler koruyacak, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine sizler taşıyacaksınız.
“Bildiğiniz üzere bilim ve teknolojinin çok hızlı ilerlediği, güç dengelerinin çok çabuk değiştiği bir çağda yaşıyoruz. Bu değişimi yakalamak için ülkemizin genç nesillerin enerjisine ve heyecanına ihtiyacı vardır. Üzerinizdeki bu büyük sorumluluğun bilinciyle sizler daha çok çalışmalı, ülkenize ve milletinize faydalı bireyler olmak için gayret göstermelisiniz.
“Sizlerin, bu güvene layık olarak tarihimize, milli ve manevi değerlerimize sadakatle sahip çıkarak, ülkemizi daha huzurlu günlere taşıyacağınıza ve sizden sonra gelen nesillere bugün olduğundan çok daha müreffeh bir ülke bırakacağınıza yürekten inanıyorum.
“Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha saygı ve şükranla anıyor, milletimizin ve ülkemizin geleceği olan gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı içtenlikle kutluyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER