10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri kutlanan “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” 10 Ocak Pazartesi günü Türkiye genelinde basın kuruluşlarının çeşitli programlarıyla kutlanacak. 

1961-1971 arasında "Çalışan Gazeteciler Bayramı" adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" olarak değiştirildi.

 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü oldu. Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu.

Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardı.

“Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdi.

Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla ilimizde görev yapan yazılı ve görsel basın mensupları için Pazartesi günü saat 9.30’da Ağalar Konağı’nda bir kahvaltı verecek. Kahvaltı programına gazetecilerin dışında Vali İbrahim Akın ile Milletvekili Mustafa Kendirli ile diğer bazı il yöneticilerinin de katılması bekleniyor.

İlimiz Kırşehir’in sorunlarını dile getirmede, seçilmiş ve atanmışların görevlerini yerine getirmelerinde görülen eksiklikler ve yanlışlıkları her zaman dile getiren “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi olarak, Kırşehir’de görev yapan tüm yazılı ve görsel basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER