"10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN…”

"10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN…”

Kırşehir Basın Konseyi Başkanı Sait Yanık:

"10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN…”

Kırşehir Basın Konseyi Başkanı Sait Yanık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

Başkan Sait Yanık, basın mensuplarının kamuoyunun bilgilendirilmesindeki en önemli unsurlardan biri olduğunu vurguladı.

Yanık, 10 Ocak 1961 tarihinde çıkarılan ve gazetecilere önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana, 10 Ocak’ların ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak tanımlandığını belirttiği açıklamada şunları söyledi:

“Gazetecilik, büyük bir özveri gerektiren, her koşulda, günün her saatinde, savaş ya da barış demeden, haftanın her günü, üstelik tatil veya bayram yapmadan yerine getirilmesi gereken gerçekten zor bir meslektir. Hatta gazetecilik bir meslek olmanın da ötesinde büyük fedakârlıklar gerektiren adeta kendine özgü bir yaşam biçimidir. Meslektaşlarımız toplumun bilgilendirilmesi sürecinde çok önemli görevler üstlenmiş birer haber neferleridir. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 5 Şubat 1924’te İzmir’de gazetecilerle sohbeti sırasında, “Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır” demiştir. Tabii ki gazeteciler olarak bu anlamlı sözleri şiar edinerek görev yapma gayretinde olmaya aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Ancak meslektaşlarımız; günümüzde pek çok hakkı elinden alınan, baskı altında adeta inim inim inleyen, hiç mübalağasız sıfır güvenceyle çalıştırılan, bir kalemde işsiz bırakılan, basın özgürlüğünün dibe vurduğu, bir hazin atmosferde görevlerini yapmaya çaba göstermektedirler. Bütün bu nedenlerle de 10 Ocak’lar meslektaşlarımız için ne yazık ki bir kutlama vesilesi olamamaktadır.

“Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü anlamakta zorlanan bazı siyasetçilerin gazetecileri sürekli hedef göstermeleri, bu tip saldırılarda önemli rol oynamaktadır. Sık sık gazeteciler tehdit edilmekte, sonra da yönlendirdikleri gruplar, gazetecilere evlerinin, iş yerlerinin önünde saldırıya uğramaktalar, ya da şımarık, kendini bilmez bazı şahıslar bazı siyasilerden de destek alarak gazetecilere saldırma cesaretini gösterebilmekteler. Siyasiler ve bazı yandaşlar gazetecilere saldıranlarla sosyal medyada boy boy fotoğraf vererek daha da biz gazetecileri rencide etmekteler adeta şımarık züppelere teşvik etmekteler. Saldırganlar genellikle serbest kalmakta ve ceza almamaktadır.

Bizler İlimiz Kırşehir'de Basın Müzesi’nin bir an önce yerinin hazırlanıp Müzenin açılışını gerçekleştirmek gazete muhabirlerinin bir yerlerinin olması haberlerini daha çabuk daha hızlı servis edebilme mekanlarının olmasını istemekteyiz. Belediye ve İl Genel Meclis toplantılarından alınan kararla Resmi ilan olarak tutanaklara geçirilmesini talep etmekteyiz.

“Dileğimiz içinde bulunduğumuz olağanüstü dönemin bir an önce sona ermesi, gazetecilerin hakettikleri güvencelere kavuşturulması, haklarının/hukuklarının yeniden elde edilmesi ve mesleğin iade-i itibarının sağlanmasıdır. Dayanışma ve güçlerimizi birleştirme günü olarak değerlendirdiğimiz bu 10 Ocak Gazeteciler Günü’nün de, mesleki mücadele gücümüzü ve azmimizi arttıran anlamlı bir gün olmasını yürekten diliyorum. Saygılarımla.” (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2022, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER