"GENÇLERİMİZİN VE KADINLARIMIZIN ÖNÜNÜ HER ZAMAN AÇALIM" "GENÇLERİMİZİN VE KADINLARIMIZIN ÖNÜNÜ HER ZAMAN AÇALIM"

Kırşehir’de 575 çiftçiyle sertifikalı tohumluk dağıtan Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı:

 “Güçlü bir Türkiye istiyorsak bunun yolu güçlü tarımdan geçer”

 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kırşehir'de gerçekleştirilen “Tohum Dağıtım” programına katıldı.

Bakan Yumaklı, güçlü bir Türkiye için güçlü tarımın önemine vurgu yaparak üretim yapan çiftçilerle buluşacaklarını ve sertifikalı tohum kullanımının önemini vurguladı. Ayrıca, çiftçilere hibeli olarak sertifikalı yağlık ayçiçeği ve yerli nohut tohumu dağıtıldı.

Ziyaretlerine Kırşehir Valiliği’nde şeref defterini imzalayarak başlayan Bakan Yumaklı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde yaptığı konuşmada, "Güçlü bir Türkiye istiyorsak bunun yolu güçlü tarımdan geçer. Dolayısıyla hep beraber, el ele omuz omuza vererek inşallah biz bu hedeflerin tamamına ulaşacağız. Ben üretim yapan bu ülkeye katkı veren, kim olursa olsun hepsinin başımızın üzerinde yeri olduğunu bir kez daha sizlerin huzurunda ifade istiyorum. Üreten herkesten Allah razı olsun" dedi.

Üretim yapan çiftçilerle buluşulacağını aktaran Bakan İbrahim Yumaklı, "Siz bir dönümlük yere ektiğiniz tohumdan 300 kilogram yerine 400 kilogram alabilecek bir potansiyele sahipseniz ve başlangıç noktası tohumsa bunun da temel şartı o tohumun sertifikalı olması. Önümüzdeki dönem için en çok duyduğunuz ve bundan sonra da duymaya devam edeceğiniz hususlardan bir tanesi de üretim planlaması. Türkiye'nin kendi vatandaşını gıda arz güvenliği açısından herhangi bir sorun yaşatmayacak bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz. Hatta daha fazlasını da yapabilir. Ülkeye gelen turistlerin, misafirlerin ihtiyacını karşılayabilir ve bunların da ötesinde ihracat yaparak ülkeye döviz kazandırmak mümkün. Geçtiğimiz yıl bu rakam 31 milyar dolar oldu. Bunlar hep sizin sayenizde, sizin ürettiğiniz ürünlerden oldu. Biz istiyoruz ki daha fazlası olsun ve elde edilen bu refahtan herkes eşit bir şekilde faydalanmış olsun inşallah. Bugün yüzde altmış hibeli olarak sertifikalı yağlık ayçiçeği tohumunu 575 çiftçimize yüzde 50 hibeli olarak yerli ve milli nohut tohumunu dağıtmış olacağız" diye konuştu. Bakan Yumaklı'nın konuşmasının ardından Kırşehirli çiftçilere tohum dağıtımı yapıldı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)