Türkiye'de tarım ve gıda sektöründe kapsayıcılık ile çeşitliliği teşvik etmek, kadın merkezli erken aşama girişimleri artırmak ve girişimcileri iş fikirlerini geliştirmeye yönlendirecek gerekli bilgi, güven ve desteği sağlamak amacıyla hayata geçirilen EWA Programı'na başvurular başladı.

16 Haziran'a kadar yapılacak başvurular arasından seçilen 10 kadın girişimci, altı ay boyunca çevrimiçi eğitimler ve etkinliklere katılıp, hem bire bir hem de uzman mentorluk alacaklar. Ülke finalinin birincisi 10 bin avro, ikincisi ise 5 bin avro ödülün sahibi olacak.  

Avrupa Birliği'nin Gıda İnovasyon Fonu (EIT Food) tarafından desteklenen Empowering Women in Agrifood (EWA) programı Türkiye'de Impact Hub İstanbul'un gıda ve tarım girişimcilik platformu Foodback ve Topraktan ortaklığıyla gerçekleşiyor.

 Tamamı kadın bir ekip tarafından düzenlenen ve küresel iklim krizine Türkiye'den çözüm getiren kadın girişimcilerin gelişimine katkıda bulunan AB fonu destekli kuluçka programına son başvuru tarihi 16 Haziran.

PROGRAMA KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

Programa başvurmak için aranan kriterler şöyle sıralanıyor:

Başvuran girişimin kurucusunun veya kurucu ortağının kadın olması

Türkiye'de ikamet etmek

Tarım ve gıda sektörlerinde etki yaratacak erken aşama girişim sürecinde olmak

Girişim şirketleşmişse faaliyetinin iki seneyi geçmemesi 

Girişim şirketleşmişse şirket kurulum aşamasından bu yana toplamda en fazla 30 bin avro yatırım almış olması

Kırşehir’de ihracatta azaldı, ithalatta Kırşehir’de ihracatta azaldı, ithalatta

Bu yıl programda neler olacak?

Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen EWA Programı, Türkiye'de 2020-2022 yıllarını kapsayacak şekilde üç yıldır düzenleniyor. EWA 2023 ise önceki yıllardan farklı olacak. Bu yıl EWA Avrupa ağına erişim imkanı sağlanacak. EIT Food'un EWA programına katılan girişimcilere diğer girişimlerle bir araya gelme şansı verilecek. Ayrıca girişimcilerin ihtiyaçları analiz edilerek, bu ihtiyaca yönelik mentor atanacak. Sektör uzmanları ile girişimler bir araya getirilecek ve sektörel bilgiler paylaşılacak. Ar-Ge odaklı girişimlerin kurumların laboratuvarlarını kullanabilmeleri için gerekli görüşmeler düzenlenecek. EWA ekibindeki iki farklı uzman ile girişimler girişim sunumlarını düzenleme şansı elde edecek. Foodback'in ilişki içerisinde olduğu yatırım fonu ile pitch deckler paylaşılacak.

BAŞVURULAR NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Başvurular, alanında uzman kişiler tarafından okunup EIT Food tarafından iletilen kriterler ışığında değerlendirilecek. 25 kişilik bir shortlist oluşturulduktan sonra EWA ekibi tarafından çevrimiçi görüşmelerde girişimciler daha yakından tanınacak.  En geç 30 Haziran tarihinde programa katılmaya hak kazanan 10 girişim belirlenecek ve program 1 Temmuz'da başlayacak. (ANKARA, AA)