Kırşehir’de il genelinde başlatılan “Çocuk Oyunları” yarışmaları şenliğe dönüştü…

Geleneksel çocuk oyunları, büyük bir coşkuyla başladı

KIRŞEHİR'DE düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği'nde çocuklar mendil kapmaca, tombik ve kaleli yakan top gibi oyunları oynadı. Şenlik kapsamında geleneksel oyunların çocuklara öğretilmesi amacıyla okullar ve sınıflar arası yarışma düzenlendi. Geçmişten gelen çocuk oyunları kültürünün geleceğe ve tüm nesillere aktarılması hedefleniyor.

Ahi Stadı’nda gerçekleşen yarışmalarda okullarında derece yapan çocuklar hem eğlendi hem de teknolojiden uzak kalarak geleneksel oyunları oynadı. Yüzlerce çocuğun ağırlandığı yarışmalarda çocuklar, unutulmaya yüz tutmuş oyunları oynayarak eğlenirken öğrendi.

Okul bahçelerinde oynanan oyunların yarışmaya döndüğü etkinliklerle çocukların obezite, tablet, telefon ve hareketsiz yaşamdan uzak kalmaları amaçlanıyor.

Ahi Stadında farklı okullardan ve ilçe merkezlerinden gelen çocuklar; çocuk oyunlarını özlediklerini ve aylarca çalışarak teknoloji bağımlılığından uzaklaşarak sosyalleşmenin önemini kavradıklarını söyledi.

Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Spor Müdürü Numan Şahin, "Oluşan kültürün geçmişten geleceğe çocuk oyunları denilen oyunların aktarımını sağlamak istiyoruz. Bizden sonraki nesillere de bu oyunların aktarılmasını istemekteyiz. 2024 Hareketlilik yılında tüm çocukların hareket etmesini amaçlamaktayız" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yasin Gülşen ise, "Çocuklara sürekli teknolojide, bilime ulaşmada bizlerin çocukluk dönmelerine bakıldığı zaman bizlerden çok öndeler sadece bir alanda bizlerin çok gerisindeler. Biz çocukluğumuzu çocukluk gibi yaşadık. Çocukluk oyunlarını çok oynadık. Yeni neslin Türkiye Yüzyılının mimarı olacaklarını düşünüyoruz. Çocukları bizlerin oyunlarıyla çocukluklarına yaklaştırma gayreti içerisindeyiz" diye konuştu. (HABER-FOTOĞRAF: SALİH HANÇER)

RAMS Global, A Millî futbol takımımızın ana sponsoru oldu RAMS Global, A Millî futbol takımımızın ana sponsoru oldu

Editör: İlknur öncü