Refah Sınır Kapısı nerede? Refah Sınır Kapısı nedir? Refah Sınır Kapısı neden açıldı? Refah Sınır Kapısı nerede? Refah Sınır Kapısı nedir? Refah Sınır Kapısı neden açıldı?

Gazze neresi? Gazze hangi ülkeye ait? Gazze nereye bağlı? konular sosyal medyada en çok aranan olmaya devam ediyor.

Gazze'nin nerede olduğu, konumu ve haritadaki yeri Hamas'ın 'Aksa Tufanı' operasyonunu dünyaya duyurmasıyla gündeme geldi. Peki Gazze neresi? Gazze hangi ülkeye ait? Gazze nereye bağlı?

GAZZE NERESİ?

Gazze, Filistin'in güneybatısında, Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir ve Gazze Şeridi'nin en büyük şehridir. Şehir, Akdeniz'den 4 km içeride, Şeria Nehri'nin deltasında yer almaktadır. Gazze, Sina Yarımadası'nın kuzey ucunda, İsrail ve Mısır sınırında yer almaktadır.
Gazze, Akdeniz'in doğu kıyısında, İsrail ve Mısır arasında yer almaktadır. Şehir, Şeria Nehri'nin deltasında, Akdeniz'den 4 km içeride yer almaktadır. Gazze Şeridi'nin kuzeyinde İsrail, doğusunda ve güneyinde Mısır bulunmaktadır.
Gazze'nin konumu, şehrin tarihini ve gelişimini önemli ölçüde etkilemiştir. Şehir, Akdeniz'e kıyısı olması nedeniyle önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Şeria Nehri'nin deltasında yer alması da şehrin tarım için elverişli bir konumda olmasını sağlamıştır.
Gazze, tarih boyunca birçok kez işgal ve kuşatmaya uğramıştır. Şehir, 1948 Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra İsrail tarafından işgal edildi. 1967 Altı Gün Savaşı'nda ise tamamen İsrail'in kontrolüne geçti. 1994 yılında Oslo Anlaşması'nın imzalanmasıyla Gazze, Filistin Özerk Yönetimi'nin kontrolüne geçti. Ancak, 2007 yılında Hamas'ın Gazze'yi ele geçirmesinin ardından İsrail ve Mısır, şehri abluka altına aldı. (HABER MERKEZİ)