Ertaş ailesinin çabaları sonuç verdi ve mahkeme son noktayı koydu…

 

“Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi vizyona girmeyecek

 

Neşet Ertaş'ın çocukları babalarının ''hayatını anlatan'' bir filmin yapılmaması

yönünde vasiyeti olduğunu dile getirerek başlattıkları hukuk mücadelesini kazandı

Kırşehirli ünlü Türk halk ozanı, bozlak ustası “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş’ın hayat hikayesini anlatan ve geçtiğimiz aylarda Kırşehir başta olmak üzere çeşitli yerlerde çekimleri tamamlanan filmin kendilerinden izin alınmadan çekildiği gerekçesiyle Ertaş'ın çocuklarının yapımcı Mustafa Uslu’ya açtığı davayı Ertaş ailesi kazandı. Mahkeme, 23 Aralık’ta vizyona girecek olan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi ve fragmanın yayınlanmamasına karar verdi.

Ertaş'ın çocukları Kırşehir ve bölgesinde çekimleri yapılan filmin vizyona girmemesi içinde ihtiyati tedbir kararı istemişti. Neşet Ertaş'ın ailesi, yazar Prof. Dr. Erol Parlak'ın ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ kitabının, babalarının isteği dışında yazıldığını iddia etmiş, kitapla aynı ismi taşıyan filmin çekimlerinin durdurulması yönünde mahkemeye başvurmuştu. Yapımcı Mustafa Uslu ünlü ozanın hayat hikayesini anlatan filmini, Erol Parlak'ın yazdığı ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ kitabından uyarladığını iddia etmişti. Neşet Ertaş'ın ailesi ise babalarının ''hayatını anlatan'' bir filmin yapılmaması yönünde vasiyeti olduğunu dile getirerek ilk etapta film çekimlerinin durdurulmasını talep etmiş ancak mahkemenin aksi kararı nedeniyle bu kez de filmin gösteriminin durdurulması için yargı süreci başlatmıştı.

İstanbul 43. Asliye Hukuk Mahkemesinde 16.12.2022 tarihinde görülen karar celsesiyle “Garip Bülbül Neşet Ertaş” adlı filmin kişilik haklarına saldırı olduğu tespit edilerek filmin vizyona girmesinin durdurulmasına karar verildi.

Mahkeme kararına göre filme ait fragman da dahil olmak üzere tüm içeriğin yazılı, sözlü ve görsel medya araçlarıyla kamuoyu ile paylaşılması ihtiyati tedbir kararı ile engellenmiş oldu. 

AİLEDEN AÇIKLAMA

Millî Eğitim Müdürü Metin Alpaslan İlçe Millî Eğitim Müdürleri ile Mucur’dabir araya geldi Millî Eğitim Müdürü Metin Alpaslan İlçe Millî Eğitim Müdürleri ile Mucur’dabir araya geldi

Ertaş'ın çocukları ve avukatları duruşma sonrası Çağlayan meydanında açıklama yaptı. Hüseyin Ertaş kimse hakkında kötü konuşmak istemediğini söyleyerek, “Herkes kendine yakışanı yapar. Bizler elimizden geldiğince uğraştık, savaştık. Güçsüz insanlarla savaşmaya alışmışlar” dedi. Döne Ertaş ise karara sevinemediklerini söyleyerek ‘'Keşke durumlar buraya kadar gelmeseydi. Bizler babamızın vasiyetine sahip çıktık. Adalete inandık. Bu inancımızın arkasında dimdik durduk. Bize bu yolda destek veren herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

Ertaş ailesinin avukatı Uğur Çapkın ise iki gün önce film için tedbir kararı verildiğini belirterek, ‘'Bu davada tedbir kararı verildi. Artık filmin vizyona giremeyeceği tescil edildi. Ne film ne de fragmanlar yayınlanmayacak. Bu konuda mahkeme kararını verdi. 23 Aralık'ta film oynatılamayacak” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)