Kırşehir’de‘Yılın Ahisi’ seçilen fotoğraf sanatçısı  Arif Çoban:

 

“FOTOĞRAFINI ÇEKMEDİĞİM

CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN,

BAKAN ve BÜROKRAT KALMADI”

 

KIRŞEHİR Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından 18- 24 Eylül tarihlerinde kutlanacak olan Ahilik Haftası etkinlikleri öncesi “Yılın Ahisi” seçilen, Stüdlo Aile’nin sahibi Arif Çoban, Kırşehir’de 63 yıldır fotoğraf sanatçısı olarak halka hizmlet verdiğini ve bu nedenle “Yılın Ahisi” ödülüne layık görüldüğü için mutlulu olduğunu ifade etti.

13 yaşında fotoğrafçılık mesleğine başlayan  ve 76 yaşında “Yılın Ahisi” unvanına layık görülen Arif Çoban "Fotoğraf çekmek bizim ailede bir tutkudur. 63 yılda fotoğrafını çekmediğim cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, müsteşar, meclis diplomatı, yabancı misyoner, şef kalmadı. Hepsinin fotoğrafını çektim ve koleksiyon yaptım. Ben de mesleğimle Kırşehir’in tanıtımına katkı sunduğuma inanıyorum” dedi.

Bugüne kadar birçok önemli kişinin fotoğrafını çektiğini ve bunların koleksiyonunu yapan Çoban, "Kırşehir Çiğdem"e yaptığı açıklamada, "1963 yılında meslek hayatıma başladım. Büyük çalışmalarımız oldu. Ahilik prensipleriyle hayatımı şekillendirdim. Annem 8 sene boyunca Ahi Evran Camii’ni sarı süpürge, bakır kap ile temizliğini canı gönülden yapmış. Bizler Ahi Evran’ın soyundanız. İlk fotoğrafımı 13 yaşında kimsede olmayan fotoğraf makinesiyle 1962 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın Kırşehir ziyaretinde masa üzerinden çektiğim fotoğraf ile başladım. Ardından Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in fotoğrafını çekerek kendisine çerçeveli bir şekilde hediye ettim" ifadelerini kullandı.

“FOTOĞRAFINI ÇEKMEDİĞİM CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN, BAKAN VE BÜROKRAT KALMADI”

Geçen süreçte birçok önemli insanın fotoğrafını çektiğini söyleyen Çoban, "63 yılda fotoğrafını çekmediğim cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, müsteşar, meclis diplomatı, yabancı misyoner, şef kalmadı. Hepsinin fotoğrafını çektim ve koleksiyon yaptım. Osman Bölükbaşı’dan Adnan Menderes’e kadar nice genel başkan ve siyasetçinin fotoğraflarını  çektim. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşim dediği Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de çekimini yaptım. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 sene önce rahatsızlığı süreçte ziyaretine giderek kendisiyle olan fotoğrafımızı hediye ettim. Fotoğraf çekmek bizim ailede bir tutkudur" diye konuştu.

100 YILLIK FOTOĞRAF MAKİNESİNİ, OTOMOBİL İLE TAKAS EDECEK

Bayram tatilinde en çok  Antalya tercih ediliyor Bayram tatilinde en çok Antalya tercih ediliyor

Ankara Caddesi’ndeki işyerisi olan Stüdyo Aile’de 100 yıllık babasından kalan tarihini fotoğraf makinesinine kolleksiyoncvuların büyük ilgi gösterdiğini, ancak  Mercedes araçla takas edebileceğini söyleyen Arif  Çoban, şöyle konuştu:

​"Analog ve dijital fotoğraf makinelerinden oluşturduğum koleksiyonumun en değerli parçası olan baba yadigarı körüklü fotoğraf makinesini de Mercedes ile takas edeceğim. Türkiye’de bu fotoğraf makinesi sadece bende var. Makinenin tozunu dahi almıyorum. Makinenin değeri bende paha biçilemez ama çok fazla isteyen oldu. 150- 250 bin TL fiyat verdiler. Benim teklifim ise Mercedes marka aracı getiren makineyi götürür. Alan kişinin de benim kadar özenli bakmasını isterim.”

Kırşehir’de “Yılın Ahisi” seçilen Arif Çoban 18- 24 Eylül tarihlerinde kutlanacak olan Ahilik Haftası etkinlikleri öncesi kaftan kuşanarak plaketini alacak. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: İlknur öncü